Atopijski dermatitis-predavanje

Atopijski dermatitis-predavanje

Atopijski dermatitis je stanje kože prisutno u obiteljima, koje se prvenstveno javlja kod djece. Koža sklona atopiji je strukturno suha s narušenom “funkcijom barijere”. Neki alergeni mogu prodrijeti u kožu i uzrokovati upalu. Rezultat? Intenzivan svrbež koji negativno utječe na san i kvalitetu života, kazala je magistar medicine, doktor Merisa Imamović Kuluglić,specijalista dermatovenerolog.


Mnogi imaju genetske predispozicije za atopijski dermatitis, što znači da se atopijski dermatitis (ili atopijski ekcem) može pojavljivati u porodicama.
Atopijski ekcem je vrlo suha koža koja djeluje zategnuto i svrbi. Najčešće se pojavljuje na licu u male djece. Simptomi atopijskog dermatitisa na licu uključuju i prhutanje i hrapave crvene mrlje. Vidljivi simptomi atopijskog ekcema na licu istinski utiču na blagostanje djeteta jer mogu uzrokovati stid ili tjeskobu u društvu. Dobra je vijest da se s odgovarajućim tretmanom i redovnom svakodnevnom njegom između kriznih epizoda, atopijski ekcem može kvalitetno kontrolisati, praktično dotle da prestaje biti problem.

Kod novorođenčadi, atopijski se dermatitis najčešće javlja na licu, posebno na obrazima i bradi. S vremenom, ekcematozna se područja pojavljuju ponajprije na vratu i kožnim naborima oko laktova i zapešća te iza koljena. Simptomi obuhvaćaju područja suhe kože koja jako svrbi, često s vidljivim tragovima češanja. S vremenom, koža zadebljava otvrdnjava u procesu koji se naziva lihenifikacija. Ako dijete ima bilo koji od ovih simptoma,treba posjetiti pedijatra, ljekara porodične medicine ili dermatologa.
S obzirom da je atopijski ekcem hronično stanje kože, ključ uspješne njege je dosljednost. Važna je održati pažnju i nadzirati pojavu novih crvenih mrlja koje mogu iziskivati liječenje steroidnim kremama, kao i pridržavati se savjesno rutinske njege.

Za svakodnevno pranje, upotrebljava se mlaka voda i zamjena za sapun ili sindet nakon čega treba uslijediti namjenski emolijent za kožu sklonu atopiji. Odgovarajući emolijent, treba nanijeti najmanje jednom dnevno. Ne treba oklijevati pokazati i dermatologu kako se krema nanosi na djetetovu kožu, moglo se itmeđu ostalog čuti na ovom predavanju.

Ured za odnose s javnošću

Podijeli na socijalnim mrežama...