ODRŽANO EDUKATIVNO PREDAVANJE NA TEMU KARCINOMA DOJKE

ODRŽANO EDUKATIVNO PREDAVANJE NA TEMU KARCINOMA DOJKE

Oktobar je posvećen borbi protiv raka dojke, a tokom ovog mjeseca organizuju se brojni javnozdravstveni događaji kako bi se podigla svijest o važnosti ranog otkrivanja bolesti i redovnih preventivnih pregleda. Dom zdravlja već kontinuirano godinama organizuje predavanja na ovu temu sa aspekta javnih ali i informacija stečenih kroz praksu tako je i ovaj put naglasila je doktorica Snežana Hrustić, načelnica Službe opšte/porodične medicine. Kroz uvodnu riječ osvrnula se i na niz aktivnosti planiranih od strane organizacionog odbora kroz obilježavanje sada već 101 godišnjice ustanove, ujedno se zahvalila članovima Menadžmenta Doma zdravlja , Nedimu Osmanoviću, menadžeru kvaliteta i Eldinu Hasanbašiću, glavnom medicinaru ustanove na prisustvu i kontinuiranoj podršci.

Zanimljivo predavanje na kome su se mogle čuti stručne informacije iz prakse ali i one globalne koje su jako bitne održale su docent doktor Sabina Salkić, specijalista porodične medicine i diplomirana medicinska sestra Bahira Jakubović, odgovorna sestra Centra za edukaciju i stručno usavršavanje.

doktorica Sabina Salkić i dipl.med.ses. Bahira Jakubović

Rak dojke zloćudna je bolest koja nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolisano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom dospjeti u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.

Svake godine dijagnosticira se više od 2,3 milion novih slučajeva raka dojke, što ga čini najčešćim oblikom raka u odrasloj dobi. Ako se ovi trendovi ne promijene, procjenjuje se da će globalna incidencija narasti na 2,74 miliona novih slučajeva do 2030. godine. Obuhvaćeno bi moglo biti čak 95 % zemalja svijeta, rak dojke je prvi ili drugi vodeći uzrok smrti od raka kod žena te do 1% kod muškaraca , prenosi Svjetska zdravstvena organizacija.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBIH, u periodu od 2013. – 2023. godine registrovan je porast stope obolijevanja na 10 000 žena, od 26,6 – 2013. godine do vrijednosti stope od 30,6 – 2023. godine.

Prepreke u okviru zdravstvenog sistema i faktor niskog nivoa svijesti i znanja pacijenata doprinose  manjem korištenju  usluga ranog otkrivanja, s posljedičnom kasnom dijagnozom i lošim ishodima. Napori za smanjenje oboljelih od raka dojke imaju značajne implikacije na rješavanje rodnih i socioekonomskih razlika i ciljeva održivog razvoja u pogledu rodne ravnopravnosti, dobrog zdravlja i dobrobiti te smanjenih nejednakosti. Metode koje se koriste za dijagnostiku raka dojke su UZ dojke, MRI, biopsija dojke, imunohistohemijski test i genetski testovi za prepoznavanje mutacija koje uzrokuju rak dojke.

Procjenjuje se da se 30% slučajeva raka dojke uzrokovano djelovanjem promjenjivih faktora  rizika. Smanjite rizik od raka dojke donošenjem i provođenjem  boljih odluka u ponašanju koje uključuju:

– održavanje zdrave tjelesne težine

– redovnu fizičku aktivnost

– izbjegavanje štetne upotrebe alkohola

– dojenje

– prestanak pušenja i izbjegavanje izlaganja duhanskom dimu

– izbjegavanje dugotrajne upotrebe hormona

– izbjegavanje pretjeranog izlaganja zračenju.

Mjesec borbe protiv raka dojke se obilježava od devedesetih godina prošlog vijeka svakog oktobra, pod nazivom „Ružičasti oktobar“, kada ljudi širom svijeta nose ružičastu traku kako bi podigli svijest o važnosti prevencije i rutinskih ranih dijagnostičkih pregleda za rak dojke, drugi  najčešće dijagnosticirani  oblik  raka na svijetu.

Ured za odnose s javnošću

Podijeli na socijalnim mrežama...