Predavanje “Prevencija i liječenje moždanog udara”
Aktivnosti na obilježavanju 100-te godišnjice ustanove i dalje se nastavljaju kroz 100 projekata za 365 dana.
Povodom dana borbe protiv moždanog udara održano je pedavanje na temu „Prevencija i liječenje moždanog udara“ Predavanje na ovu temu u prepunoj Sali Centra za Cardiopulmonalnu reanimaciju održao je doc.dr.Suljo Kunić, specijalista neuropishijatar/neurolog.
Doktor Kunić je u kratkim crtama, analogno i kroz statistiku pokazao niz segmenata od velike važnosti za prevenciju prije svega, moždanog udara.Govorio je iz stručnog ugla i o vrstama moždanog udara.
Moždani udar može biti ishemijski (uzrokovan ugruškom koji začepi arteriju i onemogući protok krvi kroz nju) ili hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i prodiranjem krvi u okolno tkivo). Oko 85% moždanih udara su ishemijski koji mogu biti posljedica tromboze (stvaranje ugruška u oštećenoj arteriji koja mozak opskrbljuje krvlju) ili embolije (otkidanje komadića ugruška koji je nastao na drugom mjestu a krvnom strujom doputuje i začepi moždanu arteriju).
Da bi se smanjio rizik nastanka moždanog udara potrebno je prekinuti s nezdravom prehranom: hrana koja obiluje zasićenim mastima i koncentriranim šećerima, jako zasoljena hrana, hrana bogata holesterolom itd., a treba prijeći na zdrav način prehrane: prehrana u kojoj dominiraju nezasićene masti, pogotovo maslinovo ulje, mnogo voća i povrća u hrani, prehrana bogata neprobavljivim biljnim vlaknima, mnogo ribe u prehrani, pogotovo plava riba.
Najzdraviji način prehrane je takozvana mediteranska dijeta, tj. tradicionalna prehrana na obalama Mediterana. U cilju prevencije moždanog udara treba svakako prestati pušiti jer pušenje može i do šest puta povisiti rizik nastanka moždanog udara, a rizik raste s brojem popušenih cigareta. Srećom, već 5 godina nakon prestanka pušenja rizik se izjednačava s rizikom nepušača. Alkoholna pića treba konzumirati umjereno, preporučljivo je popiti čašu crnog vina dnevno. Prekomjerna tjelesna težina i tjelesna neaktivnost su dokazani čimbenici rizika za nastanak moždanog udara. Jednostavan način smanjenja prekomjerne tjelesne težine je prelazak na zdrav način prehrane i povećana fizička aktivnost.Rečenom treba dodati i prevenciju kardiovaskularnih oboljenja kroz zdravstveni sistem,rečeno je između ostalog.
Predavanju su prisustvovali i članovi „Medicusa“ studentskog vijeća medicinskog fakulteta u Tuzli kao i članovi Udruženja „Bohemsa“ koje okuplja studente medicine Bosne i Hercegovine.
Tako je nedavno zajedničkom akcijom u saradnji „Medicusa“, Klinike za Neurologiju UKC-a Tuzla i Službi Doma zdravlja, obavljenja zajednička akcija mjerenja šećera u krvi i krvnog pritiska u Tržnim Centrima „Bingo“ i „Mercator“, takođe povodom dana borbe protiv moždanog udara.
Ured za odnose s javnošću