Author - Adis Nišić

Potpisan ugovor o grantu sa Ministarstvom za izbjeglice i ljudska prava BiH o dostupnosti zdravstvenoj zaštiti Romske kategorije stanovništva

Prof. dr. Samir Mačković, direktor ustanove s ponosom je u ime Doma zdravlja potpisao ugovor o korištenju grant sredstava za implementaciju projekta pod nazivom „Unapređenje dostupnosti zdravstvenoj zaštiti za Rome/kinje na području Tuzlanskog kantona“. Ovim projektom, JZNU Dom zdravlja „Dr. Mustafa Šehović“ Tuzla u saradnji sa partnerom Udruženjem Roma "Euro Rom" Tuzla, želi doprinijeti unapređenju zdravstvene zaštite za pripadnike romske nacionalne manjine na našem području. Zahvalni smo na podršci koju smo dobili putem dodijeljenog granta od strane Ministarstva za izbjeglice i ljudska prava BiH". Svrha projekta je poboljšati pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti za Rome i Romkinje, te doprinijeti njihovom općem zdravlju. Kroz različite aktivnosti, planiramo informisati Rome o njihovim pravima na zdravstvenu zaštitu, izraditi analizu osoba bez zdravstvenog osiguranja te organizovati edukativne treninge za 200 romskih predstavnika, medijatora i članova zajednica. Osim toga, projekt će obuhvatiti i niz konkretnih zdravstvenih inicijativa, uključujući ginekološke preglede, urološke preglede, sistematske preglede za romsku djecu, te nabavku i distribuciju lijekova, dezinfekcionih sredstava te prehrambeno-higijenskih paketa za ublažavanje posljedica krize. Posebno educirani medijatori će radom na terenu kroz direktni kontakt sa pripadnicima romske kategorije raditi na jačanju svijesti o potrebi za preventivnim ljekarskim pregledima i dostupnosti zdravstvenih usluga. Kroz ove aktivnosti, želimo podići svijest o važnosti redovnih posjeta ljekaru i preventivnih pregleda, te olakšati pristup zdravstvenim uslugama romskoj zajednici. Ovaj projekt je korak prema ostvarivanju cilja jednakih prava na zdravstvenu zaštitu za sve građane, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Izuzetna saradnja sa Udruženjem građana slijepih i slabovidnih lica

Magistar socijalnog rada Nedim Osmanović je učestovao na okruglom stolu na temu Pristup uslugama u javnim ustanovama za slijepe osobe. Okrugli sto je održan u organizaciji  Udruženja građana Slijepih i slabovidnih Grada Tuzla,  kao dio  projekta podržanog od strane Grada Tuzle. Bila je to prilika za  prikazivanje  kratkog filma s ličnim pričama slijepih osoba korisnika usluga u javnim ustanovama na području Grada Tuzla. Predstavnica udruženja Tifa Tučić se zahvalila JZNU Dom zdravlja Tuzla na prethodno sprovedenim aktivnostima a koje su obuhvatile: Inicijalni sastanak održan od strane Uprave Doma zdravlja Tuzla, prilikom kojeg su identificirane potrebe najugroženijih skupina Grada Tuzla. Edukacija zaposlenika Ustanove o načinu pristupa i rada sa slijepim i slabovidnim osobama. Izradi brajevog pisma i povećala koja su distribuirana u Službe Ustanove. U narednom periodu je planirano apliciranje na projekte za izradu taktilnih traka za slijepa i slabovidna lica.   Ured za odnose s javnošću (više…)
Read more...

NASTAVAK SARADNJE SA UDRUŽENJEM RODITELJA DJECE I OSOBA SA SMETNJAMA U RAZVOJU „HRABRO SRCE“

Direktor ustanove prof. dr. Samir Mačković sa svojim saradnicima, sastao se sa predstavnicima Udruženja roditelja djece i osoba sa smetnjama u razvoju „Hrabro SRCE“. Radi se o već započetoj saradnji i sagledavanju realnog stanja na terenu, posebno kada su u pitanju posebne potrebe članova i članica udruženja. Poseban akcent je stavljen na grupni i individualni rad defektologa i logopeda.Konkretno je dogovoreno da se uslovno snimi stanje a potom će realizaciju preuzeti Centar za patologiju sluha, glasa i govora Doma zdravlja Tuzla. Razgovarano je i o drugim, začetnim idejama, kako i na koji način omogućiti djeci prije svega kojim se pruža zdravstvena usluga da se na nek način obezbijedi taj uslovno, nježan pristup kroz nekoliko segmenata ( od prostora do vizuelizacije i načina pristupa). Zagrliti različitosti je veoma bitan i važan dio ljudske svijesti koji ne dolazi sam nego ga moramo na neki način donijeti zajedničkim incijativama i projektima, ali koristeći i medijske i svake druge resurse rečeno je ovom prilikom. Prof.dr. Samir Mačković, direktor ustanove istakako je kako će Dom zdravlja učiniti sve i dati sve resurse koje je u mogućnosti i u zakonskim okvirima kako bi članovi ovoga udruženja imali što bolju zdravstvenu zaštitu. Mačković je naglasio kako se već osjeti i boljitak kroz započete saradnje sa svim udruženjima pa tako i sa ovim ali je istakao i kako je kod zdravstvenih radnika posebna osjetljivost na ovu kategoriju stanovništa i to posebno djece, te žele dati svoj doprinos na svaki mogući način. Mnogo dobrih ideja od kojih će neke biti u realizaciji već od nove godine, izrečeno je na ovom sastanku i na obostrano zadovoljstvo saradnja će ići još snažnije i u sve većem obimu. Ured za odnose s javnošću
Read more...

SPORAZUM O SARADNJI SA UDRUŽENJEM ŽENA TUZLE

Cilj sporazuma je uspostavljanje dugoročne, obostrano korisne saradnje a u interesu unapređenja i razvoja stručne djelatnosti, kao i obogaćivanje potrebnih znanja u oblasti mentalnog zdravlja i zdravlja uopće. Kako je istakao ovom prilikom prof. dr. sc. Samir Mačković, direktor ustanove, spremnost na saradnju sa svim udruženjima od strane Doma zdravlja je stopostotna, posebno kada je u pitanju realizacija potreba članstva udruženja sa specifičnim zahtijevima. Spremni smo na sve što se dogovorimo kroz zajedničku realizaciju i ono što uvijek naglasimo, kazao je Mačković je to da realizujemo ono što realno možemo a ne ono što bi bilo želja. Samo tako možemo doći do rezultata a za neke veće i zahtijevnije saradnje uvijek ima načina kroz zajednički dugoročni angažman, kazao je direktor Doma zdravlja Tuzla. Posebno je istaknuta promocija mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja, liječenje i rehabilitacija mentalno oboljellih osoba, prevencija invaliditeta i rehabilitacija, kao i briga i pomoć onesposobljenih. Ispred udruženja Žena Tuzla, gospođa Mujesira Haman je posebno istakla potrebu za grupnim ali i individulanim psihoterapijama, članica udruženja oboljeljih od karcinoma dojke. Iako se neke žene teško odlučuju na obraćanje psihologu, vjerujemo da će ovakve terapije imati svoju svrsihodnost za njihovo mentalno zdravlje. Nakon uvida u stanje u udruženju i objektivnih potreba vrlo brzo će početi i realizacija ovih psihoterapija a koje će voditi psiholog, Jasmina Šabović iz Centra za mentalno zdravlje. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Centar za mentalno zdravlje i studenti

Studenti treće godine Socijalnog rada u pratnji doc. dr. sc. Nusreta Salić,su obavili stručnu posjetu Centru za Mentalno zdravlje. Cilj ove posjete je bio upoznavanje sa radom CMZ-a, ulogama i zadacima socijalnog radnika ,metodama kojima se koriste u radu te izazovi i perspektiva socijalnog rada u području mentalnog zdravlja. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Centar za mentalno zdravlje-radionice za učenike u osnovnim školama-

Uposlenici Centra za mentalno zdravlje, tuzlanskog Doma zdravja, nastavili su realizaciju radionica na teme :"Vršnjačko nasilje putem interneta (Cyberbulling) i Rodno zasnovano nasilje" za učenike viših razreda. Takođe su odrađene i radionice na temu:Prepoznavanje emocija i kontrolisanje ljutnje za učenike nižih razreda. Saradnja sa nastavnicima škola je nastavljena kroz radionicu na temu:"Stres na poslu". Realizovane su radionice u osnovnim školama "Bukinje " i "Mramor", Ukupno je radionicama obuhvaćeno u OŠ"Bukinje" 123 učenika i 8 nastavnika, a u OŠ"Mramor" 128 učenika i 18 nastavnika. Stručni tim koji je radio sa učenicima i nastavnicima čine:magistar.kliničke psihologije,psiholog-pedagog,dipl.socijalni radnik i diplomirana med.sestra. Ured za odnose s javnošću
Read more...