Izuzetna saradnja Doma zdravlja preko Odjeljenja za očne bolesti i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta traje već 10 godina.

Izuzetna saradnja Doma zdravlja preko Odjeljenja za očne bolesti i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta traje već 10 godina.

Vježbe se održavaju na Odjeljenju za očne bolesti gdje se studenti sa odsjeka Specijalna edukacija i rehabilitacija upoznaju sa praktičnim dijelom izvođenja vježbi.

Vježbe izvodi mr. sc. Dženana Adilović Tobudić tiflolog, koja ujedno  i upoznaje studente o značaju rane detekcije i prevencije slabovidnosti, sa metodama ispitivanja vidne oštrine, metodama određivanja refrakcije kao što je skijaskopija i refraktometrija, sa najčešćim oboljenjima oka koja utiču na vidnu funkciju, sa anomalijama kolornog vida i rad na anomaloskopu, rad na fokometru – očitavanje dioptrije na staklima naočala.

Posebna saradnja je i sa diplomiranom medicinskom sestrom Sanelom Brašnjić ujedno odgovornom sestrom odjeljenja, koja studente upoznaje sa praktičnim dijelom iz oblasti vidnog polja, gdje sestra Sanela izvodi demonstraciju na perimetru po Goldmanu pomoću kojeg se određuje širina vidnog polja i njegove anomalije.

Takođe, vježbe se odnose i na metode i tehnike ranog otkrivanja ambliopije i strabizma što je ujedno i najvažnije. (Ambliopija ili slabovidnost, poznata kao i „lijeno oko“ je očni razvojni poremećaj pri kojem oko ne razvije normalnu vidnu oštrinu, čak i s naočarima ili kontaktnim lećama. Slabovidnost započinje tokom ranog djetinjstva), (Strabizam škiljenje, bježanje oka, razrokost, označava grešku položaja očiju koje su normalno paralelne. Paralelni položaj očiju ima veliko značenje za kvalitetan razvoj vida u djetinjstvu, a tokom života omogućuje vidnu funkciju bez tegoba).

Ured za odnose s javnošću

Podijeli na socijalnim mrežama...