PREHLADE I VIRUSNE INFEKCIJE KOD DJECE
S dolaskom jeseni i prelaznim periodom, kada se temperature mijenjaju, uobičajeno je da se povećava broj slučajeva prehlada i virusnih infekcija kod djece.
Respiratorni i enterovirusi su česti pratioci ove sezone, a zbog njihovih simptoma poput kašlja, curenja nosa, temperature i dijareje, roditelji se često pitaju kada je pravo vrijeme za posjetu ljekaru.
Iako su ove infekcije obično blage, prepoznati ozbiljnije znakove važno je za pravovremenu reakciju i izbjegavanje komplikacija.
Dijana Dugonjić, načelnica Službe za pedijatriju Doma zdravlja Tuzla za Tuzlanski.ba objašnjava koji simptomi kod djece zahtijevaju hitnu ljekarsku pažnju i daje savjete roditeljima kako da pravilno prepoznaju ozbiljnije znakove respiratornih i enterovirusnih infekcija.
”Dominiraju respiratorni virusi i enterovirusi trenutno. Sa početkom jeseni mi bilježimo do 100 posjeta u službu na akutni odjel za bolesnu djecu koja se rješavaju ambulantno”, naglašava.
Podsjeća da u prve tri godine života djeca mogu imati četiri do šest puta infekcije gornjih disajnih puteva. Kod djece koja pohađaju vrtiće učestalost može biti i veća.
”U oko 90% slučajeva infekcije respiratornog trakta kod djece uzrokuju virusi, od kojih su najčešći iz grupe rinovirusa”, objašnjava naša sagovornica.
U nastajanju respiratornih infekcija kod djece važnu ulogu imaju imunološki faktori, ishrana, fizička aktivnost, higijenske mjere, kontakti sa bolesnima iz okruženja, aerozagađenja i pušenje u okolini djeteta.
Određene kategorije djece su sklonije prehladama i na njih treba obratiti posebnu pažnju.
”Djeca mlađeg uzrasta su češće bolesna. Studije također pokazuju da su gojaznija djeca podložnija obolijevanju od respiratornih viroza, kao i djeca sa atopijom, alergijama i urođenim srčanim manama”, objašnjava dodavši da dojena djeca oko tri puta rjeđe oboljevaju od infekcija gornjih disajnih puteva.
Respiratorni virusi se prenose vazdušnim putem od inficirane osobe – kašljem
i kihanjem, ili direktnim kontaktom sa inficiranim materijalom sa kože. Prema
tome, oboljevanje zavisi od imunološkog statusa dječijeg organizma i epidemiološke situacije u kući ili u kolektivu.
Najbolja zaštita je redovna imunizacija, podsjeća dr. Dugonjić.
”Redovnom imunizacijom se uspijeva postići da sa početkom jeseni kod djece nema morbila i velikog kašlja, tako da se i mjere redovne imunizacije kontinuirano sprovode”, ističe.
Kada je vrijeme za posjetiti ljekara?
Vrijeme za posjetu ljekaru je kada simptomi kod djeteta postanu intenzivni ili dugotrajni.
”Posjetu pedijatru treba razmotriti ako dijete ima povišenu temperaturu iznad 38,5°C koja traje duže od tri dana, posebno ako se između epizoda febrilnosti njegovo opće stanje ne poboljšava. Također, ukoliko primijetite pogoršanje kliničkih simptoma kao što su kašalj, glavobolja, povraćanje ili osipi, važno je potražiti ljekarsku pomoć kako bi se spriječile eventualne komplikacije i osigurao adekvatan tretman”, objašnjava dr. Dugonjić.
Svaka virusna infekcija kod prehlađenog djeteta može stvoriti uslove za kasniji razvoj bakterijske infekcije, čineći je mješovitom infekcijom, što dodatno komplikuje liječenje.
Zbog toga se, prije nego što se započne s terapijom, obično uzima bris. Prehlade i virusne infekcije disajnih organa ne zahtijevaju liječenje antibioticima, a nepotrebna primjena antibiotika kod djece s virusnim faringitisom može dovesti do uništavanja saprofitne flore i stvaranja rezistencije na antibiotike.
”Prilikom prehlade kod malog djeteta, važno je primjenjivati analgoantipiretske mjere, koristiti dekongestive i provoditi redovitu higijenu nosa, povećati unos tečnosti, multivitamina i svježeg voća te osigurati mirovanje. Također, važno je sprovoditi preventivne mjere poput zračenja prostorija, pranja igračaka i pribora za jelo, održavanja lične higijene, izolacije djeteta iz vrtića, boravka na svježem zraku i ishrane bogate voćem i povrćem”, kaže naša sagovornica.
U konačnici, najvažnije je pratiti simptome i stanje djeteta tokom sezone respiratornih i enterovirusa.
Ako se primijete znaci teže bolesti, kao što su visoka temperatura koja ne popušta, otežano disanje, produženi kašalj, povraćanje, dijareja ili ako dijete izgleda dehidrirano, hitna posjeta ljekaru je neophodna.
Rano prepoznavanje i pravilan tretman mogu spriječiti komplikacije i osigurati brži oporavak. Roditelji bi trebali biti informisani i oprezni, jer je zdravlje djece uvijek na prvom mjestu.
Ured za odnose s javnošću
Preuzeto sa https://tuzlanski.ba/vijesti/bih/sezona-respiratornih-i-enterovirusa-kod-djece-u-tuzli-kada-je-neophodno-posjetiti-ljekara