Stručni pedijatrijski simpozij i kontinuirane edukacije u sprovođenju redovne imunizacije
Centri za imunizaciju suočavaju se sa izazovima u svakodnevnom radu a naročito od unazad četiri godine zbog COVID 19 pandemije i zabilježenog globalnog pada vakcinisanosti djece.
Izazovi podrazumjevaju “povratak” teških zaraznih bolesti u dječijoj dobi za koje postoji vakcina u redovnom obaveznom kalendaru imunizacije. Proglašavanjem epidemije morbila početkom 2024.godine u pojedinim gradovima TK, dovelo je do opterećenja zdravstvenog sistema svih nivoa zdravstvene zaštite, zabilježenog velikog broja hospitalizacija oboljele ne vakcinisane djece, razvijanja težih kliničkih manifestacija bolesti a samim tim otvorene mogućnosti ostavljanja trajnih posljedica po buduće zdravlje oboljelog djeteta.
To je bio razlog više, da se aktivnosti “Brze nadoknade”, sa posebnim osvrtom na MMR intenziviraju, a koje se u Centru za imunizaciju naše Ustanove sprovode uspješno već dvije godine.
Istovremeno se u Centru za imunizaciju naše Ustanove, sprovodi imunizacija djevojčica protiv HPV infekcije po Federalnom programu uvođenja cjepiva.
Dok je najava uvođenja vakcine protiv Pneumokoka u obavezni redovni vakcinalni kalendar sa početkom 2025. godine, a Centrima za imunizaciju značajano i vrijedno pažnje i ovaj put Menadžment naše Ustanove podržao stručno usavršavanje i educiranje tima Centra za imunizaciju.
Glavni grad Srbije, Beograd bio je prije nekoliko dana domaćin održavanja For a Healthier Future “Pediatric and pneumococcal vaccines scientific symposium”, gdje je na poziv, aktivni učesnik bila i načelnica Službe Pedijatrije Doma zdravlja Tuzla dr. Dijana Dugonjić.
Uključenje u diskusije i aktivno učestvovanje na simpoziju omogućili su neprocjenjivu razmjenu iskustava, koja će biti od značaja za unapređenje rada i educiranje zdravstvenih radnika i saradnika naše Ustanove koji mogu dati svoj doprinos u imunizaciji djece.
Na simpoziju su se predstavili predavači iz svih zemalja šire regije sa dosta stručnih tema vezanih za redovnu imunizaciju djece, dok dr. Dugonjić posebno ističe neke od njih koje mogu unaprijediti našeg Centra za imunizaciju: – Povratak Morbila? Zašto? Šta nam je činiti? – Veliki kašalj kod necijepljene djece? Kako se suprostaviti komplikacijama? – Vakcina protiv pneumokoka, smanjenje hospitalizacija, bolesti i teških komplikacija. – Značaj imunološkog odgovora kod djece sa riziko faktorima. – Komunikacija i psihološki pristup sa roditeljima koji koriste naučno ne utemeljene izvore u vezi imunizacije i donose odluke pod visokim rizikom tj. mogu se negativno odraziti na zdravlje djeteta.
Na kraju je doktorica Dugonjić istakla da su temelji preventivne pedijatrije: dojenje i ishrana, redovna imunizacija i praćenje rasta i razvoja od rođenja djeteta, te unapređenjem i jačanjem upravo tih usluga direktno utičemo na zdrav i pravilan rast i razvoj djeteta.
Ured za odnose s javnošću