Konferencija na temu Energetskog siromaštva
Konferencija na temu Energetskog siromaštva,okupila je veliki broj stručnjaka iz različitih oblasti.Vrstan dijalog i diskusija sa ciljem generisanja problema i stvaranja smjernica,bila je u fokusu svih.
Konferencija je takođe imala za cilj razmjenu iskustava i konkretno jačanje socijalne mreže između važnih aktera a u cilju poduzimanja aktivnosti za poboljšanje energetske efikasnosti objekata u Tuzlanskom kantonu.Svoju ulogu u svemu tome imao je i magistar socijalnog rada Nedim Osmanović,zaposlenik Doma zdravlja Tuzla.
Aktivni sudionici konferencije,izmedju ostalih bili su i gradonačelnik grada Tuzla Zijad Lugavić i Ministar za saobraćaj i komunikacije Vlade federscije BiH.
Pokrovitelji su Svicarski Caritas i Centar za ekologiju i energiju.
Ured za odnose s javnošću
Aktivni sudionici konferencije,izmedju ostalih bili su i gradonačelnik grada Tuzla Zijad Lugavić i Ministar za saobraćaj i komunikacije Vlade federscije BiH.
Pokrovitelji su Svicarski Caritas i Centar za ekologiju i energiju.
Ured za odnose s javnošću

Govorilo se o zdravoj ishrani uopšte kao i načinima ishrane pacijenata oboljelih od diabetes melitusa.Kako se moglo čuti,svi smo svjesni načina zdrave ili nešto zdravije ishrane ali je malo ili minimalno primjenjujemo.Hraniti se zdravo ima niz prednosti po zdravlje čovjeka posebno ako kroz kvalitetan unos namirnica,pravilno rasporedi obroke.
Svrha je pravilan raspored nutritijenata i optimalno funkcionisanje procesa u organizmu.Sve zajedno ne da stvara nego je tako,čovjek ima dobar osijećaj tokom cijelog dana i odlično zdravstveno stanje.Pravilna ishrana podrazumijeva i fizičku aktivnost u skladu sa mogućnostima.Pomenuta je i voda koja je prijeko neophodna i njena količina od 1,5litar do 2,0litra dnevnog unosa.
Prilagodite zdrav život sebi i svojim potrebama,tako da bude lijep,ukusan i prijatan u svakom trenutku.Kazala je ovom prilikom dr.Elvisa Smajić,spec.porodične medicine.
Načini ZDRAVE HRANE ili ishrane bolesnika sa diabetes melitusom uveliko ima dodirnih tačaka si sa već rečenim.Većini je poznato da se pacijenti sa dijagnozom ove bolesti moraju pridržavati važnih mjera u ishrani kazala je dipl.med.ses.Ferida Selimović koja je detaljno predočila prisutnima dozvoljene granice količine i vrste unosa hrane.
Takođe je naglasila da se adekvatnom prehranom uveliko možemo uticati na prevenciju dijabetesa neovisnog o inzulinu koji se obično javlja kod pretilih osoba nakon 40. godine života.

Takozvana "dijabetička dijeta" koju ljekar pripisuje pacijentu nakon što se ustanovi da je kod njega došlo do javljanja ove bolesti, predstavlja onu "idealnu prehranu" kakvu bismo svi morali provoditi čitav život. Jer dijabetička dijeta je regulisana, izbalansirana prehrana kojom se želi spriječiti hiperglikemija i regulisati metabolizam masti i glukoze.
Ured za odnose s javnošću

Donirana je moderna kompletna stomatološka stolica koja sadrži :
-kompletne nasadne instrumente
-intraoralnu kameru
-endomotor,
-apex locator
-kavitron ...
Oprema je moderna,ergonomski urađena koja će olakšati rad doktora stomatologije i stomatološkim sestrama.
Posebno će biti ugodno i prijatno našim pacijentima dobiti stomatološku uslugu koristecć najsavremeniju opremu.
Trudimo se olakšati stomatološke intervencije i poboljšati kvalitet rada kako bi naši pacijenti bili zadovoljni.
VELIKO HVALA Švedskoj humanitarnoj organizaciji"20 Kruna za čovjeka".
Ured za odnose s javnošću

Ovo je početak dobre saradnje ove ustanove i Udruženja građaan oštećenog vida.Tifa Tučić ispred udruženja upravo je govorila o tome ali o drugim aspektima minoriziranja ove kategorije stanovništa bez obzira na stepen obrazovanja i slično.Ujedno se zahvalivši Domu zdravlja na jednoj ovakvoj inicijativi koja će ovim ljudima mnogo toga olakšati kada je u pitanju zdravstvena zaštita.Kako je istakao prof.dr.Samir Mačković,direktor sasvim je jasno da je nekada možda zbog nečega sistemski propušteno da se osobama sa slabim vidom pruži veća pažnja,ali to nije bilo u sistemu obrazovanja pa samim tim,nije postojala ni mogućnost bolje saradnje.On je kazao da Dom zdravlja čvrsto stoji iz svoje odluke da maksimalno kroz edukaciju zaposlenika od strane udruženja,bude omogućen i lakši pristup zdravstvenoj zaštiti.Ono što možemo mi ćemo učiniti i to ne samo za ove kategorije nego i sve ostale sa invaliditetom,kazao je direktor Mačković.

Poboljšan pristup u zdravstvenoj zaštiti za osobe s invaliditetom povlači primjenu mjera koje moraju biti na visokom stepenu jednakosti. Mozak skoro 90 % informacija iz okoline prima vidnim
podražajem, te informacije se obrađuju u oku i pretvaraju u sliku. Sam kontakt očima bitan je i svakodnevnoj komunikaciji, posebice u najranijoj životnoj dobi i njegov izostanak može uzrokovati i ozbiljne poremećaje u ranoj komunikaciji.
Sljepoća ili slabovidnost zahtijevaju specifična prilagođavanja te je važno stalno promovisati pravnu,socijalno ekonomsku kao i prihvatljive načine zdravstvene zaštite uz prilagođavanja,rečeno je ovom prilikom.
Ured za odnose s javnošću
















Dani otvorenih vrata psihološkog savjetovališta povodom obilježavanja svjetskog dana mentalnog zdravlja,održan je u Ateljeu "Ismet Mujezinović"Tuzla.
Psiholozi Centra za mentalno zdravlje.Doma zdravlja Tuzla predstavili su savjetovalište učenicima gimnazije "Meša Selimović" u pratnji pedagogice škole kao i profesorice psihologije.
Učenici su imali priliku da se upoznaju sa psiholozima kao i da dobiju odgovore na mnoga pitanja o tome šta savjetovalište nudi kao i o uslugama u sklopu CMZ-a. Savjetovalište je otvoreno za sve mlade svake sriiede od 12 do 14h.
Ured za odnose s javnošću

Prisutnima se obratio prof.dr. Samir Mačkovića, direktor ustanove. Naveo je neke već pokrenute inicijative Doma zdravlja kada je ova tema u pitanju, naglasivši da će se u budućem periodu dati obratiti posebna pažnja. Ujedno je poželio sretan rad svim učesnicima uz nadu da će ovakav skup stručnjaka zasigurno dati i smjernice kroz bitne zaključke.Moderator Okruglog stola Šefica dispanzera za predškolsku djecu Mr.med.sci dr Dijana Dugonjić.Značajan broj stručnjaka iz ove oblasti,polučio je i izuzetno bitne zaključke za buduća usmjerena u ovoj oblasti:







Aktivni učesnici Okruglog stola su bili zdravstveni radnici Doma zdravlja Tuzla ( pedijatri, fizijatar, oftalmolog, specijalista porodične medicine, dipl.medicinska sestra), specijalista dječije neuropsihijatrije UKC Tuzla, zdravstveni suradnici ( psiholog, socijalni radnik, logoped), specijalni edukator rehabilitator u ranoj ABA bihejvioralnoj analizi ponašanja i ranoj intervenciji, direktorica i predstavnici inkluzivnog tima predškolske Javne Ustanove " Naše dijete" Tuzla, predsjednik UG ,,Imam pravo". Svoj značajan doprinos u učešću u okviru Okruglog stola i značajnoj temi Ranog rasta i razvoja dala je i Direktorica ZZJZTK Prof.dr. Majda Sarihodžić i Načelnik Klinike za dječije bolesti Prof.dr Lejla Osmančević.
Ured za odnose s javnošću
Bila je to prilika da se u opuštenoj atmosferi porazgovara mimo službenih normi o sasvim običnim stvarima iz života.Takav način druženja uveliko pomaže i krisnicima da znaju da smo mi tu uvijek za njih,rečeno je ovom prilikom.
Centar za mentalno zdravlje upriličio je i cattering za korisnike usluga Centra.
Sponzor ovog lijepog druženja druženja bila je farmaceutska kompanija "Bosnalijek".
Ured za odnose s javnošću
Ono je što je najvažnije najveći broj osnovaca nema problema sa vidom jedan jako mali broj doći će na očno odjeljenje po dogovoru da se urade detaljnije pretrage od strane ljekara specijaliste.
Ekipa Odjela za očne bolesti obezbijedila je za djecu i ono što najviše vole slatkiše.......
Ured za odnose s javnošću