Author - Adis Nišić

Mjesec borbe protiv karcinoma dojke/edukativna predavanja u školama

Povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv karcinoma dojke u prostorijama Hemijske škole u Tuzli je održano prigodno predavanje na temu “Prevencija bolesti dojke i važnost samopregleda”. Izlaganje na ovu temu održala je Prim.doc.dr med.sc. Sanda Kreitmayer Peštić, spec. obiteljske medicine, uposlenica Centra za edukaciju i stručno usavršavanje Službe opće/porodične medicine. Učenicama drugih razreda i uposlenicama škole, objašnjen je značaj rane prevencije, samopregleda i redovitih pregleda dojke. Naglašena je i važnost zdravih životnih navika – pravilne ishrane, redovite tjelesne aktivnosti, izbjegavanja štetnih navika i stresa, koji u velikoj mjeri narušavaju zdravlje. Poseban naglasak stavljen je na činjenicu da je samopregled dojki jednostavan postupak, za koji je potrebno samo nekoliko minuta mjesečno. Istaknuto je da nije potrebna nikakva posebna spretnost niti edukacija, a može imati presudnu ulogu u ranom otkrivanju promjena u dojci.  Zdravlje treba biti prioritet te  razmišljati na vrijeme, jer prevencija i rano otkrivanje bolesti mogu spasiti život. Demonstriranjem i praktičnim prikazom izvođenja samopregleda, kada ga je potrebno obavljati i koliko često, obavljena je edukacija prisutnih učenica. Drugi dio predavanja održala je dr Anida Delimehić, specijalizantica porodične medicine, na temu Značaj HPV vakcine u prevenciji seksualno prenosivih bolesti i prevenciji karcinoma grlića maternice. Učenice su aktivno sudjelovale, postavljale pitanja i pokazale interesovanje za teme. JZNU Dom zdravlja “Dr Mustafa Šehović” Tuzla, nastaviće sa aktivnostima usmjerenim na podizanje svijesti o značaju prevencije i samopregleda u svrhu ranog otkrivanja bolesti dojke, s ciljem očuvanja zdravlja mladih žena. edit/Ured za odnose s javnošću  
Read more...

Obilježili smo 01. oktobar “Međunarodni dan starijih osoba”

Svake godine 1. oktobra ljudi širom svijeta obilježavaju Međunarodni dan starijih osoba. Cilj je podizanje svijesti o prilikama i izazovima koje donosi starenje stanovništva te animirati širu zajednicu za rješavanje poteškoća s kojima se suočavaju starije osobe. Starenje stanovništva postalo je univerzalni fenomen. Gotovo svaka zemlja na svijetu doživljava rast broja i učešća starijih osoba u stanovništvu. Prethodno rečeno se između ostalog moglo čuti na predavanju u organizaciji Edukativnog Centra porodične medicine, gdje su dipl. med. ses. Bahira Jakubović, odgovorna sestra centra i dipl. med. ses. Sanela Rifatbegović, održale jednu izuzetnu sesiju.  Naravno, nisu izostali ni savjeti o svemu onome što ljudi u trećoj životnoj dobi trebaju znati sa posebnim osvrtom na prevenciju i očuvanje zdravlja. Ovogodišnji 35. UN-ov Međunarodni dan starijih osoba poslužio je kao platforma za starije osobe da podijele svoje težnje, zalažu se za svoju dobrobit i pozovu na puno uživanje svojih ljudskih prava. Obilježavanje je ove godine bilo usmjereno na prepoznavanje i podršku transformativnoj ulozi koju starije osobe imaju u ulozi djelovanja na lokalnoj i globalnoj razini. Ovaj dan posebno ističe transformativnu ulogu starijih osoba u izgradnji otpornih i pravednih društava. Starije osobe nisu pasivni korisnici već pokretači napretka. Doprinose svojim znanjem i iskustvom u područjima kao što su zdravstvena jednakost, financijska dobrobit, otpornost zajednice i zagovaranje ljudskih prava. Ured za odnose s javnošću
Read more...

SVJETSKI DAN SRCA / dr. med. sc. Maida Kovačević

Gošća RTV7  povodom Svjetskog dana srca bila je naša dr. Maida Kovačević, specijalistica interne medicine sa subspecijalisticom kardiologije i dijabetologije. Govorilo smo o tome kakvo je trenutno stanje kada su u pitanju bolesti srca u Tuzli, kako prepoznati prve znakove problema, kada je vrijeme za posjetu ljekaru te kako kroz male promjene u svakodnevnim navikama možemo ojačati srce i spriječiti razvoj kardiovaskularnih oboljenja. O svemu opširnije u linku ispod..... https://youtu.be/pcsgucRggQA izvor: RTV7 edit: Ured za odnose s javnošću
Read more...
Hitna_prilaz

DRUGI O NAMA: BH Reporter/zahvala herojima iz Hitne pomoći Dom zdravlja Tuzla

Mi smo uvjek ponosni kada portali i medijske kuće, prepoznaju trud a prije svega ljudskost i stručnost naših zaposlenika u ovom slučaju Službe hitne medicinske pomoći. BH Reporter je objavio izuzetan članak na tu temu a koji možete vidjeti na njihovoj stranici  https://www.facebook.com/bhreporter/ Mi u nastavku donosimo kratki screenshot pomenutog teksta..... izvor: BH Reporter/FB edit: Ured za odnose s javnošću
Read more...

JOŠ JEDAN VELIKI USPJEH SLUŽBE HITNE MEDICINSKE POMOĆI!!!

Dana 25.09.2025. u 00.10h. u sanitetskom vozilu Službe hitne medicinske pomoći rodio se još jedan prelijepi zdravi dječak uz pomoć dežurne ekipe hitne medicinske pomoći u sastavu: dr Lejla Spahić, dr Belmin Kušljugić, med. tehničar Zlatko Urošević i med.tehničar Almir Mujkić i med. sestra-tehničar Jasmina Čeliković.

Čestitamo sretnim roditeljima i našoj ekipi! Naše uzdanice, mladi ljekari koji su uvijek spremni i za najveće izazove.

Ured za odnose s javnošću
Read more...

IZUZETNI UTISCI VANJSKIH OCJENJIVAČA AKAZ-a (Agencija za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu Federaciji BiH)

Prosto nevjerovatni primjeri dobre prakse na koje u dugogodišnjem radu ocjenjivanja nismo apsolutno naišli nigdje. Ovo je bio jedan od stručnih utisaka vanjskih ocjenjivača  Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu Federaciji BiH. Oni su naglasili da se na mnogo toga i sa šireg regiona, timovi mogu ugledati na načine rada i prireme i spremnosti za postizanje kvaliteta. Ocjenivači nisu štedjeli riječi hvale za spremnost i za sve ono što su vidjeli i čuli boraveći na terenu dva dana pri tom ocjenjujući 20 timova porodične medicine. Izuzetno jak utisak na ocjenjivače iz AKAZ-a ostavili su mlađi kadrovi, medicinske sestre i doktori, koji toliko vladaju materijom da su kako je rečeno sada postavili ljestvicu toliko visoko, ne samo za Dom zdravlja Tuzla nego i za ostale zdravstvene ustanove koje će pristupiti akreditaciji. Pohvalili su i rad menadžmenta i rukovodstva Službe opšte/porodične medicine, posebno istaknuvši "tihu" ali nevjerovatnu komunikaciju u kojoj apsolutno sve dejstvuje na pozitivan način a radi se o velikom broju timova uopšte. Posebno su istakli značaj i kvalitetan rad magistra socijalnog rada Nedima Osmanovića, menadžera kvaliteta u upravi kao i Službu kvaliteta za istrajan rad, pripremu i stalnu komunikaciju i raspoloživost po bilo kom pitanju. Ocjenjivano je 20 timova! Ambulana u sjedištu i edukativni centar 7 timova, Ambulanta "Mikrostanica" 6 timova, Ambulanta "Mramor" 2 tima, Ambulanta "Sjenjak" 3 tima, Ambulanta "Par Selo" 1 tim i Ambulanta "Kreka" 1 tim. Zahvalili su se ustanovi i direktoru ustanove prof. dr. Samiru Mačkoviću na svemu što je urađeno i onome što slijedi u bliskoj budućnosti, istaknuvši još jednom sjajnu pripremu i sve ono što jednu ustanovu primarne zdravstvene zaštite čini upravo takvom kakva jeste i kakva treba biti. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Edukativno predavanje- “ESC vodič/hronični koronarni sindrom

Uvijek aktuelna tematika kada su u pitanju bolesti koronarnog sindroma ali i uopšte interne bolesti. Tema je bila konkretizovana na "ESC vodič za hronični koronarni sindrom". Veliki broj prisutnih svakako je išao u korist aktuelnosti iz ove oblasti. Svoje izuzetno stručno predavanje na navedenu temu održaja je dr. med. sc. Maida Kovačević, spec. itnterne medicine, subspecijalista kardiologije, dijabeteolog. Kroz predavanje mogle su se čuti i opšte preporuke za liječenje pacijenata sa horničnim koronarnim sindromom i simptomatskim popuštanjem srca. Radi se o sveuobuhvatnim i multisdisciplinarnim procjenama rizika, uključujući liječenje glavnih komorbiditeta kao što su hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes, anemija i gojaznost, uz preporuke zdravijeg načina života prestankom pušenja i promjena određenih životnih navika. Naravno kroz predavanje se dotaklo i višenačinsko postupanje kada su pitanju pacijenti različitih nivoa kao što su pacijenti sa dugogdišnjom dijagnozom hroničnog koronarnog sindroma. Rečeno je opštepoznato da za takve pacijente postoji neophodnost doživotnog liječenja i nadzora a često dolazi i do rzika od. komplikacija, moglo se čuti između ostalog na ovom predavanju. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Drugi o nama-Renovirana ambulanta u MZ Solina

Akcija mjerenja šećera u krvi i krvnog pritiska, prigodno obilježavanje i velika zahvalnost široj zajednici na pomoći za adaptiranje i obnovu ambulante naše ustanove u Novom naselju Solina. O svemu tome opširnije na linku ispod.... https://youtu.be/1OXefJ-ONwU izvor: RTV7 edit: Ured za odnose s javnošću
Read more...

PREDAVANJA- “Prevencija suicida i suicidalnog ponašanja kod osoba zrelije životne dobi” CMZ

Izuzetna saradanja Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla sa udruženjima nastavlja se i dalje! Tako je u prostorijama JU "Dom penzionera"Tuzla, a u organizaciji Aktiva žena Grada Tuzla održano  predavanje na temu"Prevencija suicida i suicidalnog ponašanja kod osoba zrelije životne dobi".
Predavanje je upriličeno povodom Svjetskog dana prevencije suicida.Preko 95 članica Aktiva žena bilo je izuzetno zadovoljno predavanjem ali i odgovorima na konkretna pitanja. Predavanje su održale :diplomirana socijalna radnica Samija Altumbabić i diplomirana medicinska sestra Amra Bučuk.
Predavanje je proteklo u ugodnoj amosferi, članice su interaktivno učestvovale tokom predavanja, postavljale pitanja i davale sugestije, što je uvijek komunikacijski prioritet kada su u pitanju predavanja CMZ-a.
Nakon predavanja sa predsjednicom Aktiva žena dogoveren je sljedeći susret u mjesecu oktobru sa aktuelnim temama.
Uposlenici Centra za mentalno zdravlje uvije se rado odazivaju na pozive udruženja sa područja Grada Tuzla, jer na taj način se najbolje obavlja promocija i preventiva mentalnog zdravlja svih naših sugrađana a na obostrano zadovoljstvo.
Ured za odnose s javnošću
Read more...

-KRUNA DOBRIH INICIJATIVA-Potpisani memorandumi o saradnji

Izuzetna, dugoročna saradnja na kojoj istrajava menadžment Doma zdravlja kada su u pitanju udruženja, posebno vezana sa specifične oblike pružanja zdravstvenih usluga, krunisana je na najbolji mogući način, potpisivanjem "Memoranduma o saradnji". Tako su u prostorijama Doma zdravlja potpisivanju pristupili: JU "Behram-begova Medresa" Tuzla, Udruženje žena Romkinja "Bolja Budućnost" Tuzla, Udruženje "Mreža aktivnog starenja" Tuzla i Udruženje "Snaga žene" Tuzla. Ovom prilikom istaknuto je da dosadašnja saradnja upravo sa Službom Stomatologija, koja je i začetnik ovog edukacijskog plana ima izuzetan odziv i da su predavanja i edukacije o oralnom zdravlju u svim segmentima jako potrebni. Memorandum je ciljan upravo prema Službi Stomatologije ali su predložene i druge medicinske oblasti, posebno ginekologija, tako da  bi rečeno ubrzo mogli rezultirati potpisivanjem sličnih oblika saradnje. Menadžment Doma zdravlja na čelu sa direktorom prof. dr. Samirom Mačkovićem ali i rukovodioci ustanova i udruženja, saglasni su da ovakvi oblici zajedničkih inicijativa, doprinose boljem načinu i razumijevanju unutar samih sredina u kojima jesu ali i boljem i kvalitetnijem poimanju važnosti, preventivnog djelovanja kada je u pitanju vlastito zdravlje. Ured za odnose s javnošću  
Read more...