Vijesti

Primpredaj​a medicinski​h aparata danas u Službi hitne med.pomoći u Tuzli

Danas , 07.02.2011.g u 15 sati obavit će se svečana primopredaja medicinskih uređaja namijenjenih Službi hitne pomoći koje mtel, u sklopu svoje humanitarne akcije, daruje Domu zdravlja Tuzla.

Kompanija m:tel krajem 2010. godine, još jednom pokazujući društvenu odgovornost, poklonila je donaciju Službama hitne pomoći Banja Luka, Bijeljina i Tuzla, u iznosu od 60 000 KM.

Novac je iskorišten za kupovinu medicinskih uređaja neophodnih za poboljšanje kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga.

Tim povodom, održat će se  press konferencija u Službi hitne pomoći Tuzla, sa početkom u 15.00 časova.

Prisutnima će se obratiti: generalni direktor m:tel-a Predrag Ćulibrk, direktor Doma zdravlja Tuzla Kasim Brigić i načelnik opštine Tuzla Jasmin Imamović.

Read more...
TRIHINELOZA

Povećan broj oboljelih od TRIHINELOZ​E na području Općine Tuzla

Skladno sa osnovnim principima i obavezom o informisanju javnosti Služba za higijensko epidemiološku zdravstvenu zaštitu Doma zdravlja Tuzla,obaviještava o sljedećem:

Prošloga petka 28.januara 2011 kod nekolicine sugrađana/pacijenata otkriveni su simptomi TRIHINELOZE sa današnjima danom njih ukupno osam od kojih su i službeno tri potvrđena,dva su hospitalizirana slučaja i svi su konzumirali proizvode svinjskog porijekla iz jedne od tuzlanskih mesnica o čemu je obaviještena nadležna veterinarska inspekcija.

Znakovi i simptomi su:

  • nelagodan osjećaj u trbuhu
  • grčevi
  • proljev
  • bol u mišićima (pogotovo u onim koji sudjeluju u disanju i žvakanju, ili velikim, često korištenim mišićima)
  • vrućica

Služba higijensko epidemiološke zdravstvene zaštite UPOZARAVA građane da TRIHINELOZA zna imitirati SIMPTOME GRIPE u dosta slučajeva i da je zbog toga prijeko potrebno JAVLJANJE NADLEŽNOM LJEKARU.
Ovo upozorenje treba prihvatiti ozbiljno jer prije svega kako ističu u ovoj službi ova obavijest prioritetno ima za cilj pokazati BRIGU ZA ZDRAVLJE SUGRAĐANA te na ovaj način i preduprijediti narušavanje i ozbiljnije ugrožavanje njihovog zdravstvenog stanja

Read more...
GetAttachment.aspx

Najava događaja za ponedjelja​k 7.februar 2011 Donacija aparata za SHMP od strane m-tel kompanije

U ponedeljak, 07.02.2011.g u 15 sati obavit će se svečana primopredaja medicinskih uređaja namijenjenih Službi hitne pomoći koje mtel, u sklopu svoje humanitarne akcije, daruje Domu zdravlja Tuzla.

Kompanija m:tel krajem 2010. godine, još jednom pokazujući društvenu odgovornost, poklonila je donaciju Službama hitne pomoći Banja Luka, Bijeljina i Tuzla, u iznosu od 60 000 KM.
Novac je iskorišten za kupovinu medicinskih uređaja neophodnih za poboljšanje kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga.
Tim povodom, održat će se  press konferencija u ponedjeljak, 7. februara 2011. godine u Službi hitne pomoći Tuzla, sa početkom u 15.00 časova.


Prisutnima će se obratiti: generalni direktor m:tel-a Predrag Ćulibrk, direktor Doma zdravlja Tuzla Kasim Brigić i načelnik opštine Tuzla Jasmin Imamović.

Read more...
Picture_003

Izborna Skupština sindikata Doma zdravlja Tuzla

Kasno popodne 2.februara 2011 održana je Izborna skupština sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu tuzlanskog Doma zdravlja.Potvrđen je legitimitet dosadašanjeg kako rada tako i rukuvodstva sindikata.Za predsjednika sindikata skupština je jednoglasno mandat od 2011 do 2015 ponovo povjerila dr.Adisi Fakić,kojoj je time odato zasluženo priznanje za sav trud i način kojim je ovaj sindikat vodila u prethodne četiri godine.

UJz prisustvo menadžmenta institucije na čelu sa prim.dr.Kasimomk Brigićem,još jednom je potvrđen izuzetan davno postavljen partnerski odnos sa sindikatom kao i ciljevi od kojih se neće odustati a to kako je rečeno prvenstveno podrzumijeva status,socijalnu egzistenciju i zadovoljstvo radnika pri ostvarivanju njihovih prava a što u konačnici predstavlja i kvalitetnu predispoziciju za pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga našim sugrađanima rečeno je.


Mora se priznati da rijetko gdje ovako pozitivno postoji saradnja sindikata i menadžmenta kao u tuzlanskom domu zdravlja.Jedan partnerski odnos u kome se ipak globalno zna po zakonu ko je ko ipak je na neki način prevazišao pisane akte,jer svaki problem ako ga ima se rješava zajenički tako da je malo,skoro nikako neriješivih situacija.


Picture_004Doktorica Fakić se zahvalila na ponovonom ukazanom povjerenju i obećala da će dati maksimum truda da se i ova godina koja je najavljena kao jako teška za čitavo društvo što bezbolnije završi uz ostvarenje zahtijeva u onolikoj mjeri koliko je to realno moguće,uz ovakav stav priklonio se i potvrdio svoj dobar odnos sa sindikatom i menadžment doma zdravlja u čije ime je to izrekao direktor institucije prim.dr.Kasim Brigić.

Read more...

OTVARANJE CENTRA ZA “RANI RAST I RAZVOJ DJECE” 17.12.2010. U 12.00 h (Odjel pedijatrije DZ Tuzla)

Potpora UNICEFA,Općine Tuzla i Doma zdravlja Tuzla kao izvršnog projekta rezultirat će svečanim otvaranjem Centra za rani rast i razvoj djece sutra (petak) 17 decembra 2010 godine u 12.00h u prostorijama Službe pdijetrije.Ovom prilikom bitće potpisan i memoradnum o saradnji UNICEF-a i Općine Tuzla koji će pored predstavnika ove svjetske organizacije u ime grada potspisati načelnik Jasmin Imamović.

Cilje šestog ovakvog centra u BiH je da kroz obuku i rad sa roditeljima,posebno vulnerabilnih skupina postigne i unaprijedi sigurnost djece i žena,koje trebaju imati na raspolaganju efikasne usluge socijalne i zdravstvene zaštite,te adekvatno obrazovanje zagarantovano zakonima i konvencijama o dječijim i ljudskim pravima.Centri treba da daju podršku postojećim socijalnim,zdravstvenim i obrazovnim ustanovama kroz saradnju kako bi se zagarantovan aprava i osigurala.

Read more...

STRUČNI SKUP “DIJAGNOSTIKA DOJKE” 17.12.2010. u 09.00 h (Dom zdravlja Tuzla glavni ulaz)

Centar za kontinuiranu zdravstvenu edukaciju tuzlanskog Doma zdravlja sutra (petak) 17.decembar 2010.godine sa početkom u 09.00h je domaćin stručnog naučnog skupa "DIJAGNOSTIKA DOJKE".Ovom skupu prisustvovaće veliki broj ljekara različitih specijalizacija sa podrućja TK-a i Republike Srpske.Cilj je kroz izlaganja upoznati prisutne sa najnovijim dostignućima u oblasti dijagnostike bolesti dojke.

Predavači su iz Centra za imaging dijagnostiku institut za onokologiju Vojvodine,Sremska Kamenica,Novi sad,Srbija.
Tako će ovom prilikom doc.dr.sc.Ivana Miučin Vukadinović i mr.sc.dr.med. Nataša Prvulović govoriti o oboljenjima dojke,bi rads kalisifikaciji,utrazvuku dojke,mamografiji i drugim dijagnostikama i metodama.Uvodnu riječ na ovom stručnom skupu ima prim.dr.Amila Halilčević,spec.radiolog Šef Odjela Radiologije u DZ Tuzla koji je ujedno i domaćin skupa uz podršku Ljekarske komore TK-a jer je skup ujedno i certificiran i bodovan.

Read more...

Zdrav osmijeh je lijep osmijeh

Kako bi istakli značaj zdravih zuba, ljepotu i samopouzdanje koje sa sobom nosi zdrav osmijeh ljekari Službe stomatologije tuzlanskog Doma zdravlja organizovali su edukativno predavanje za ljekare i građanstvo.

Nažalost, kod nas je potreba za stomatološkim intervencijama i dalje visoka, a veliki broj usluga odnosi se na stomatološku protetiku, odnosno nadoknadu izgubljenog zuba i/ili više njih.


Upravo je stomatološka protetika bila tema predavanja dr. Jasne Hadžiefendić i Ešrefa Alibegovića, zubnog tehničara, a naglašena je dugotrajna korist na fonskom i estetskom polju, kao i u rekonstrukciji žvaćnog sistema. Uz to, bilo je riječi i o njezi tzv. trećih zuba, odnosno zubnih proteza, a sve u cilju njege desni i nepca te izbjegavanja iritacija.

Važnost zdravog osmijeha započinje u djetinjstvu, sa prvim posjetom stomatologu koje bi se trebalo desiti do prve godine života. Tom prilikom se roditeljima ukaže na pravilnu njegu usne šupljine djeteta i važnost pranja zuba do pet minuta kako bi se izbjegao karijes.

- Uslijed preranog gubitka mliječnih zuba javlja se veliki broj ortodontskih nepravilnosti. Zato sistematski pregled zuba kod djece treba obaviti do polaska u školu jer tada niče prvi stalni zub, takozvana šestica. To je najvažniji zub u usnoj šupljini kojem treba obezbijediti da nikne u pravilnim uslovima i da se očuva od karijesa, kazala je dr. Selma Šehidić u svom predavanju o prevenciji zdravlja dječijih zuba.

Pokrovitelj ovog predavanja je kompanija DM koja je pokretač nekoliko akcija sa tematikom očuvanja zdravlja zuba.

B. K.

Read more...

Srtučno predavanje

SLUŽBA STOMATOLOGIJA tuzlanskog Doma zdravlja za sutra (četvrtak) 02.12.2010. sa početkom u 13.00 sati u restoranu Doma zdravlja priprema stručno predavanje na izuzetno zanimljive teme. Jedna tema odnosi se na STOMATOLOŠKU PROTETIKU (mogućnost rješavanja nadoknade izgubljenih zuba) a druga takođe ništa manje značajna na DJEČIJU I PREVENTIVNU PEDODONCIJU (savjet/preporuke roditeljima i djeci).

Predavači na ove teme su dr.Jasna Hadžiefendić,dr.Selma Šehidić i Ešref Alibegović.Kao pokrovitelj ovog predavanja pojavljuje se firma DM koja i na taj način želi da pokaže posebno prema djeci kolika je obaveza očuvanja zdravih zuba a time i desni.

Read more...
SVJETSKI_DAN_BORBE_PROTIV_AIDS-a

SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a

I ove kao i prethodnih godina Dom zdravlja Tuzla će obilježiti 1.decembar SVJETSKI DAN BORBE PROTIV AIDS-a.

Medicinsko osoblje Poliklinike za kožno-venerične bolesti i Služba higijensko epidemiološke zdravstvene zaštite će 01.12.2010. od 11.00 sati će u glavnom holu Domu zdravlja uspostaviti punktove na kojima će se dijeliti promotivni materijal vezan za ovu opaku bolest,kao i savjeti kako i na koji način djelovati preventivno.

Takođe lkjekari i medicinski tehničari će razgovarati sa svima koji to žele o ovoj bolesti.Kao i svake godine i ove godine će se kao jedan od boljih vidova prevencije besplatno dijeliti prezervativi.

Read more...