Saradnja Doma zdravlja i Udruženja Soci aba centar bih
Udruzenje građana Soci, ABA Centar BiH,bio je domaćin sastanka sa menadžmentom Doma zdravlja Tuzla, prof. dr Samirom Mačkovićem direktorom ustanove i zamjenikom direktora prim. dr. Zlatkom Kalabićem.
Tema sastanka je bila unapređenje rada i usluga sa djecom sa poteškoćama u razvoju, kao i proširivanje usluga koje se trenutno pružaju korisnicima usluga.
Menadžment doma zdravlja Tuzla je ovom prilikom upoznat sa radom ovog udruženja te je izvršena razmjena iskustava s ciljem pružanja što sveobuhvatnije i kvalitetnije podrške djeci sa navedenim poteškocama.
Takođe je navedeno da je trenutna saradnja od strane JZNU Dom Zdravlja Tuzla- Pedijatrija i udruženja Soci ABA centar BiH na zavidnom nivou.
Ured za odnose s javnošću
Menadžment doma zdravlja Tuzla je ovom prilikom upoznat sa radom ovog udruženja te je izvršena razmjena iskustava s ciljem pružanja što sveobuhvatnije i kvalitetnije podrške djeci sa navedenim poteškocama.
Takođe je navedeno da je trenutna saradnja od strane JZNU Dom Zdravlja Tuzla- Pedijatrija i udruženja Soci ABA centar BiH na zavidnom nivou.
Ured za odnose s javnošću

Dogovoreno je da se realizacija radi putem grupnih pregleda u Službi za zdravstvenu zaštitu žena i trudnica a planirana je i mamografija.
Zajedničke aktivnosti bit će sprovođene i na dodatnoj edukaciji zaposlenika doma zdravlja Tuzla, vezano za pristup osobama sa oštećenim vidom.Kako je istaknuto povodom dana bijelog štapa planira se i organizovanje predavanja, dokumenta na brajevom pismu sa svim bitnim informacijama o uslugama doma zdravlja, kao i opremanje službi sa povećalima za lakši pristup informativnim brošurama.
Ured za odnose s javnošću
Sastanak je održan radi unapređenja saradnje izmedju UG Vive Žene i JZNU Dom Zdravlja Tuzla.
Ovom prilikom je navedeno da je dosadašnja saradnja na visokom nivou a posebno sa službama kao sto su Služba hitne medicinske pomoći i Centra za mentalno zdravlje Tuzla.
Razgovaralo se o temama vezanim za probleme neosiguranih žrtava nasilja u porodici, te će s tim u vezi biti iniciran sastanak sa ministarstvom zdravstva i Zavodom za zdravstveno osiguranje Tuzlanskog kantona.
Zaključeno je da ce Centar za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla, nastaviti sa primjenom mjere psihosocijaljog tretmana sa počiniocima nasilja u porodici.
Ured za odnose s javnošću
Tema sastanka bilo je unapređenje položaja osoba sa Invaliditetom u procesu ostvarivanja zdravstvenih usluga u oblastima gdje je to moguće.
Prilikom sastanka je od strane gosp. Suvada Zahirovića potencirano da osobe sa invaliditetom nemaju drugačije potrebe od ostalih ljudi, nego drugačiji način za zadovoljavanje istih, a pogotovo u oblasti zdravstva.
Od strane menadžmenta doma zdravlja će i u narednom periodu biti pružena velika podrška u cilju unapređenja zdravstvenih usluga, dostupnosti usluga i položaja osoba sa invaliditetom, kako bi se proces zadovoljenja potreba ovih osoba učinio maksimalno dostupnim.
U narednom periodu će se nastaviti na jačanju saradnje sa korisničkim udruženjima, nevladinim organizacijama i informativnim centrima, a u cilju unapređenja položaja vulnerabilnih skupina u našem društvu.
Ured za odnose s javnošću
Sastanak je realiziran u okviru projekta Atlantske inicijative pod nazivom "Jačanje strateške komunikacije i profesionalnih kapaciteta za upravljanje procesom rehabilitacije i reintegracije u Bosni i Hercegovini".
Članovi lokalnog multidisciplinarnog tima ispred JZNU Dom Zdravlja Tuzla su, prim.dr Zlatko Kalabić, mr.scr. Nedim Osmanović i dipl. pedagod/psiholog Jasmina Šabovic Mujabašić.
Ured za odnose s javnošću

Direktorica Jasmina Krivošija istakla je dobru dosadašnju saradnju sa Domom zdravlja.Ova posjeta imala je za cij,još konkretnije upoznavanje menadžmenta Doma Zdravlja Tuzla sa radom, samom organizacijom rada i korisnicima. Značaj rada ovog centra je više puta tokom sastanka naglašen, te se inicira još intenzivnija saradnja sa svim službama Doma Zdravlja koje korisnici ovog udruženja često koriste i trebaju.
Ured za odnose s javnošću

Svoj doprinos planiranim aktivnostima daju i stručni timovi Doma zdravlja a u sklopu planiranih 150 žena starijih od 40 godina za mobilnu mamografiju te za 80 žena mlađih od 40 godina za ultrazvučni pregled.
Timovi Doma zdravlja Tuzla rade pripremu kroz mjerenje šećera u krvi i razgovore o evenetualnoj daljnoj potrebi za upućivanjem na papa test.

Šesnaesta je godina kako Udruženje žena Tuzle,članice asocijacije „THINK PINK-Zajedno smo jači“,uz podršku stručnih timova Službi Ginekologije i Porodične medicine,tuzlanskog Doma zdravlja,organizuju dane zdravlja za sugrađanke tuzlanke.
Ovaj veliki broj pregleda,omogućen je zahvaljujući velikoj podršci naših sugrađana,registracijom za Trku-Šetnju,koja će se i ove godine održati u Sarajevu 01.oktobra 2023 godine.
Ured za odnose s javnošću
Na sastanku je između ostalog razgovarano i o problemima sa kojima se susreće ovo udruženje, kao i njihovi korisnici, te je dogovorena još snažnija podrška i saradnja.
Ova posjeta predstavlja početak dijaloga JZNU Dom Zdravlja Tuzla i korisničkih i nevladinih organizacija, s ciljem pružanja pomoći i podrške korisnicima udruženja, te evidentiranja i rješavanja izazova sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Govorilo se i od Dijabetesu i prehrani.Adekvatnom prehranom uvelik možemo uticati na prevenciju dijabetesa neovisnog o inzulinu koji se obično javlja kod pretilih osoba nakon 40. godine života. Takozvana "dijabetička dijeta" koju ljekar pripisuje pacijentu nakon što se ustanovi da je kod njega došlo do javljanja ove bolesti, predstavlja onu "idealnu prehranu" kakvu bismo svi morali provoditi čitav život.


Dijabetička dijeta je regulisana, izbalansirana prehrana kojom se želi spriječiti hiperglikemija i regulisati metabolizam masti i glukoze. Stres je takođe naveden kao faktor postanka dijebetesa a najbolji otklon je fizička aktivnost koja troši oslobođenu glukozu nakon čega dolazi do opuštenosti organizma a samim tim manje stresa,rečeno je u okviru ovog predavanja
Ured za odnose s javnošću
Radionicu su ispred Centra za mentalno zdravlje Tuzla održali dipl.soc.radnik Samija Altumbabić i medicinski tehničar Nedim Ajšić. U istoj školi sa istom temom su planirane radionice i sa VII i VIII razredom, kao i sa II i III razredom na temu "Izražavanje emocija i nenasilna komunikacija".
Navedene aktivnosti predstavljaju nastavak promotivno-preventivnih aktivnosti koje su započele u aprilu tekuće godine i koje Centar za mentalno zdravlje realizuje vlastitim sredstvima, te će se u narednom periodu nastaviti u svim Osnovnim školama na području Grada Tuzla, kao i u prvim i drugim razredima Srednjih škola.
Ured za odnose s javnošću