Vijesti

Akcija „Dani zdravlja“ u saradnji sa Udruženjem žena Tuzla

Šesnaesta je godina kako Udruženje žena Tuzle,članice asocijacije „THINK PINK-Zajedno smo jači“,uz podršku stručnih timova Službi Ginekologije i Porodične medicine,tuzlanskog Doma zdravlja,organizuju dane zdravlja za sugrađanke tuzlanke. Tako će naredna tri dana počevši od 06.septembra pa sve do 08.septembra svaki dan od 09.00 do 13.00 sati biti dostupna besplatna mobilna mamografija za starije od 40 i ultrazvuk dojke za mlađe od 40 godina. Dijagnostika će se obavljati u ulici Prekinute mladosti br.3.Kapija...ispred Udruženja žena Tuzla. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Dom zdravlja Tuzla bio domaćin sastanka sa neformalnim njegovateljima

Osnovni cilj ovog sastanka bio je uvodni početak implementacije projekta u kome će Dom zdravlja Tuzla kao projektni partner učestvovati u realizaciji aktivnosti.Projektom rukovodi Centar za socijalne inovacije Tuzla. Osnaživanje i edukacija neformalnih njegovatelja kroz razne projekte uz podršku profesionalaca (u isto vrijeme obostrane edukacije), načinom kako da neformalni njegovatelji pomognu prije svega sebi, pa onda drugima.Činjenica je da je veliki broj osoba koje to jesu a nisu sistemski rješeni i postavlja se prijeka potreba za kvalitetnijim rješenjima i preko samostalnih udruženja (srodnih)pokušati naći mogućnost približavanja sistemu a čak bi u blsikoj budućnosti moglo doći i do osnivanja jedinstvenog udruženja,rečeno je ovom prilikom. Kako su istakli prof.dr.Samir Mačković,vršilac dužnosti direktora ustanove,prim.dr.Zlatko Kalabić,pomoćnik direktora za medicinska pitanja i magistar socijalnog rada Nedim Osmanović,Dom zdravlja u okviru svojih mogućnosti će dati značajan doprinos u realizcaiji rečenog.Prethodno je već održano nekoliko sastanaka na slične teme sa udruženjima sa područja Tuzlanskog kantona.Ljudima koji su praktično čitav život vezani kako bi pomogli članovima porodica mora se omogućiti „normalniji“život na neki način.Iako su neformalni njegovatelji po završetku ovoga projekta i nakon niza edukacija svako od njih dobit će i službeni certifikat.No,preteča svega ostaje glavnim ciljem a to je što više ih približiti sistemu kao i putem realizacije,ublažiti stigmatičnost prema dolascima u ustanove kao što su Centri za mentalno zdravlje i Centri za socijalni rad.Opterećnost traži pomoć posebno što takav način života stvara anksioznost i depresiju.Svi mi nekada zatražimo tu vrstu pomoći iako se profesinalno bavimo tim,rečeno je! Prof.dr.Asim Pandžić,predsjednik udruženja Centra za socijalne inovacije,i ovaj put se zahvalio Domu zdravlja u kome je kako je istaknuto pronađen pravi,stručan i profesionalni projektni partner.Želimo imati Vaše potrebe i razmišljanja kako bismo sve to inkorporirali u jedan cilj da budete prepoznatljivi,što dosada nije bio slučaj i da Vas kao takve uvedemo u sistem.Vjerujemo da zajedno možemo mnogo toga napraviti na bolje,istakao je prof.Pandžić. Inače,radi se o projektu „Unapređenje kompentencija neformalnih njegovatelja i profesionalaca u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini“ koji na našem području sprovodi udruženje „Centar za socijalne inovacije“ Tuzla.Prije izvjesnog vremena Dom zdravlja je potpisao sporazum o partnerstvu za učešće u realizaciji određenih aktivnosti u cilju postizanja neposrednih rezultata.Kao projektni partner Dom zdravlja će obezbijediti mogućnost realizacije mapiranja osoba koje pružaju neformalnu njegu koji su korisnici Doma zdravlja.Rečeno podrazumijeva i učešće uposlenika institucije u edukacijama,konferencijama i okruglim stolovima koji se organizuju u okviru projekta.   Ured za odnose s javnošću
Read more...

” Mentalno zdravlje i zlatne godine“

Tim Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla u sklopu rada u lokalnoj zajednici a u saradnji sa Udruženjem penzionera urpiličio je predavanje na temu:" Mentalno zdravlje i zlatne godine“ . Bolest, odlazak u penziju i brojne druge promjene koje se dogaðaju ili se mogu dogoditi u ovom periodu života zahtijevaju prilagodbu na nove okolnosti. U tom procesu je jako važna podrška dugih članova porodice ali i zajednice i zdravstvenog sistema. Preuzimanje novih uloga i održavanje starih aktivnosti čini ljude starije dobi aktivnim , produktivnim i važnim članovima društva,rečeno je ovom prilikom. Predavanju koje se održalo u Domu penzionera u Tuzli,prisustvovale su 64 članice Udruženja penzionera Tuzla. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Služba hitne medicinske pomoći „Preporuke vozačima“

Tokom prethodnog vikenda ali takođe i narednih dana, Služba hitne medicinske pomoći (SHMP) je imala preko 230 intervencija.Službi se javljaju pacijenti zbog povišenog krvnog pritiska,alergijskih reakcija,febrilinh stanja,enteroviroza i povreda.Nažalost tokom proteklog vikenda ali i poslije njega u narednim danima bio je veći broj saobraćajnih nesreća,nažalost jedna i sa smrtnim ishodom. SHMP preporučuje vozaćima dodatni oprez pri vožnji posebno u dane kada su visoke vanjske temperature.Preporuka je da se duža vožnja prilagodi u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima,upravo zbog iscrpljenosti vozača u pomenutim vremenskim uslovima.Temperature u automobilma u vrijeme visokih temperatura,trebaju biti minimalno 10 stepeni niže nego vanjska.Veće temperaturne razlike unutar automobila i vanjske temperature,mogu uzrokovati ozbiljne posljedice po Vaše zdravlje. Obzirom na vremenske okolnosti i često mijenjanje visokih i nešto nižih temperatura,preporuka je posebno kada su temperature izuzetno visoke da se ne konzumiraju alkoholna pića,koncentrovani slatki sokovi i gazirana pića,čime se spriječava dehidracija organizma.Sasvim je dovoljno konzumirati blago zaslađene čajeve,vodu i mineralne napitke,što je dostatno za adekvatan nadomjestak izgubljene tečnosti.

Iskoristite blagodeti ljeta,konzumirajte svježe voće,pravite lagane obroke,boravite u prirodi,sakupite pozitivnu energiju i lijepe uspomene,kako bi ste bili spremni za nadolazeću jesen.

Vaša SHMP Doma zdravlja Tuzla! Ured za odnose s javnošću
Read more...

INFORMACIJE ZA PACIJENTE

Na web stranici Doma zdravlja Tuzla u rubrici „za pacijente“ nalazi se niz korisnih informacija koje mogu biti od velike važnosti za korisnike usluga. Ovom prilikom podsjećamo Vas o načinu podnošenja prigovora/žalbe:
  1. Prigovor/žalbu možete napisati na namjenskom listiću koji se nalazi kraj svakog sandučića ŽALBE-POHVALE-SUGESTIJE u svim službama kao i na glavnoj recepciji ustanove
  2. Prigovor/žalbu možete podnijeti i na protokol Ustanove soba br.1 uz naznaku za DIREKTORA USTANOVE uz obavezno unošenje ličnih podataka, adrese i broja telefona
  3. Prigovor/žalbu možete podnijeti i elektronskim putem na: spk.dz.tuzla@gmail.com ili www.dztuzla.ba
  4. Prigovor/žalba može se podnijeti i usmenim putem načelniku/šefu službe
 
Read more...

Radni sastanak na temu:“Institucionalna saradnja na polju zaštite prava djece i omladine u Gradu Tuzla“

Sastanak je imao za cilj analizu trenutnog stanja u oblasti zaštite prava djece i omladine u gradu Tuzla, kao i planiranje aktivnosti u daljnjem periodu, s ciljem pružanja sveobuhvatne zaštite, podrške i pomoći navedenoj kategoriji. Istrajavanje na zadanim planovima i aktivnostima je upravo kvalitetan vid institucionalne saradnje,rečeno je na ovom sastanku a kome je domaćin bio Centar za socijalni rad Tuzla. Sastanku su prisustvovali predstavnici JU Odgojni centar TK, Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla i Centra za socijalni rad Tuzla. Ispred Centra za mentalno zdravlje, navedenom sastanku je prisustvovao magistar socijalnog rada Nedim Osmanović.   Ured za odnose s javnošću  
Read more...

Uspješno obavljena akcija besplatnog mjerenja šećera u krvi i krvnog pritiska u MZ „Novi Grad“

Povodom Dana mjesne zajednice „Novi Grad“,sugrađani sa područja iste ali i svi ostali građani koji su došli imali su priliku da provjere šećer u krvi i krvni pritisak. Ljekari i medicinske sestre koje pripadaju Ambulanti „Mikrostanica“,Služba opšte/porodične medicine uz već pomenutu dijagnostiku takođe su razgovarale sa građanima te u skladu sa zdravstvenim stanjem davale savjete kao i preporuke ako je trebalo, gdje i kako raditi daljnje medicinske pretrage kada je u pitanju očuvanje zdravlja. Odziv je bio veliki, pored naših starijih sugrađana,odazavo se određen broj sugrađana mlađe životne dobi,što je bilo jako pohvalno kazale su naše medicinske ekipe. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Vršilac dužnosti direktora Doma zdravlja Tuzla,prof.dr.Samir Mačković razgovarao sa predstavnicima velikog broja udruženja za osobe sa posebnim potrebama

Sastanku su prisustvovali : Vahid Đulović- UG „Feniks“ Tuzla,Tifa Tučić-UG“Građani oštećenog vida“Tuzla,Elmedin Imširović-UG“Mali svijet“Lukavac“,Vahidin Nurkić-UG „Imam pravo“Bistarac donji/Lukavac i Zumra Bečić UG“Hrabro srce“Tuzla. Prof.dr.Samir Mačković,vršilac dužnosti direktora Doma zdravlja Tuzla je prezentovao sadašnje aktivnosti ustanove.Ponovio je čvrsto opredjeljenje menadžmenta da se u maksimalnom kapacitetu a u skladu sa realnim kapacitetima,pomogne osobama koje nisu u mogućnosti da samostalno brinu o sebi.Saradnja u mnogo većem obimu biti će predmet memoranduma ali prije svega najpotrebnije su inicijative,ciljane,namjenske koje će povesti same nevladine organizacije a Dom zdravlja kao javni sektor biti stručni i tehnički partner u svemu,kazao je Mačković i pri tom dodao da se već radi i uradilo se izmještanje pojedinih Službi na prizemlje upravo iz razloga osoba sa posebnim potrebama i lakšeg pristupa kao i da će se Stomatološka ordinacija izmjestiti u prizemlje kako bi se i ta vrsta zdravstvene usluge olakšala. Prim.dr.Zlatko Kalabić,pomoćnik direktora za medicinska pitanja Doma zdravlja naglasio je značaj Centra za mentalno zdravlje i dobru saradnju upravo sa udruženjima koja okupljaju na nivou cijeog kantona,roditelje koji imaju dejcu sa posebnim potrebama ali i same osobe sa tim vrstama dijagnoza.Kalabić je takođe uzeo kao primjer izuzetnu dobru saradnju na zajedničkim projektima sa udruženjem „FenIks“ iz Tuzle za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji.Doktor Kalabić ističe da će se Centar za mentalno zdravlje uvijek odazvati svim inicijativima i svoje učešće maksimalno stručno obezbijediti kako bi projekti bili u potpunosti realizovani, Predstavnici udruženja koja bez obzira na sjedište okupljaju sve osobe koje imaju različite potrebe (u zavisnosti od dijagnoza)sa područja Tuzlanskog kantona,zahvalili su se na pozivu i istakli da menadžment Doma zdravlja već u kratkom periodu pravi dobre pomake kada je u pitanju zdravstvena usluga kako drugima tako i prema članovima udruženja.Pohvalili su rad menadžmenta na čelu sa v.d.direktora Prof.dr.Samirom Mačkovićem pri tom kazavši da su ovakvi sastanci veoma rijetki . Razmjena informacija i praktično mapiranje puta kako dalje sarađivati trajala je nešto duže s obzirom da se radi o udruženjima različitih samo po posebnim potrebama ali cilj je isti pomoći svima.Sudionici sastanka neke od problema su označili kao pandemijske uzevši primjer Autizma gdje se doskora na preko 60 djece pojavljivao jedan slučaj a sada je već to jedan 44 djece.Samim tim potrebno je i više pažnje posvetiti Centrima za rani rast i razvoj kao i Centrima za mentalno zdravlje koji su svakodnvenica za osobe sa posebnim potrebama,rečeno je.Naglašeno je kako su Živinice i Lukavac dobili odobrenje za osnivanje Centara za rani rast i razvoj ali svi predstavnici udruženja saglasni su da bi voljelli da Tuzla ostane referentni Centar kada je ta oblast u pitanju iako će se otvaranjem pomenutih znatno olakšati rad postojećeg.Ipak potrebe zaključak je, za ovim Centrima neće biti dovoljne za podrućje TK-a a kako i na koji način to povećati je već nivo viših instanci i normi,rečeno je ovom prilikom.Ono što je posebno istaknuto je da je najvažnije da se vrši rana detekcija problema u dječijem uzrastu,da se edukuju roditelji posebno mlađi,ali isto tako da se i roditeljima na neki način emocionalno pomogne u svemu tome jer su posvećeni 24.sata,kroz razna savjetovališta i stručna predavanja. Mnogo korisnih međusobnih informacija moglo se čuti na ovom sastanku ali i to da su članovi udruženja zadovoljni i sa došadanjima radom Centara u Domu zdravlja Tuzla čiji su korisnici. v.d.direktora prof.dr.Samir Mačković se zahvalio na odzivu i kazao da će neke od prijedloga koji se tiču još veće saradnje već u najskorije vrijeme sama ustanova realizirati a one koje su van naše moć,i ići ćemo Vašim inicijativima i našim stručnim partnerstvom,to će nam biti najjače oružje,kazao je profesor Mačković. Ured za odnose s javnošću
Read more...

Projekat “Promovisanje i ostvarivanje prava za socijalno ugrožene kategorije”

U sklopu projekta "Promovisanje i ostvarivanje prava za socijalno ugrožene kategorije", koji podržava Grad Tuzla putem Službe za kulturu, sport, mlade i socijalnu zaštitu, održan je sastanak Međusektorske komisije grada Tuzla. Na ovom sastanku su se članovi/članice komisije bavili identifikacijom ključnih problema u oblastima obrazovanja, zdravstvene zaštite, zapošljavanja, kao i razmjenom informacija članova radne grupe za izradu Akcionog plana za Rome i Romkinje Grada Tuzla. Međusektorska komisija grada Tuzla je posvećena ostvarivanju socijalne pravde i podršci ugroženim kategorijama. Njihov rad i angažman na ovom sastanku pokazuju predanost u promoviranju jednakih mogućnosti i zaštiti prava svih građana sa posebnim akcentom na romsku zajednicu. Član Međusektorske komisije je i zaposlenik JZNU Dom Zdravlja Tuzla, Magistar socijalnog rada Osmanović Nedim. Ured za odnose s javnošću  
Read more...