Vijesti

Pedijatrija-Slike 026

POSJETA UNICEF-a Centru za rani rast i razvoj djece

Tokom oktobra MJESECA.2013 god. Dispanzer za predškolsku djecu – Centar za rani rast i razvoj posjetila je delegacija UNCF-a iz Francuske u sastavu Jean-Luc SICARD, predsjednik Komiteta za pokrajinu Gironde Jean-Emile EVRARD, predsjednik Komiteta za pokrajinu Nièvre Françoise BARETTA, predsjednica Komiteta za pokrajinu Bouches-du-Rhône Marie-France CONIN-BEAURY, regionalna voditeljica treninga Steve Clement, informaticka i web podrska Komiteta Nacer HARKAT, logisticka podrska Komiteta i zamjenik Federalnog ministra zdravlja dr. Goran Čerkez

Svrha posjete  je bila da se upoznaju sa radom UNICEF-a u nasoj zemlji, a u okviru njihove trajne misije prikupljanja finansijskih sredstava za podrsku UNICEF-ovih aktivnosti u zemljama u kojima postoji potreba za donacijama. Posjeta  delegacije iz UNICEF-a je realizirana na obostrano zadovoljstvo. Usluge koje pruža Centar za rani rast i razvoj djece su promocija ranog razvoja djece, uključujući zdravlje, prehranu i dobro roditeljstvo. Važna komponenta u funkcioniranju ovog centara je pružiti savjetodavne usluge roditeljima, rad na terenu, pružajući učinkovitu potporu ranjivim i marginaliziranim porodicama. Zaposlenici Centra za rani rast i razvoj takođe svakodnevno pružaju  pomoć i podršku djeci koji imaju poteškoće u komunikaciji kroz individualni logopedski tretman i pedagoško-psihološke individualne i grupne tretmane djece . Na ovaj način bi se blagovremeno detektovala djeca koja imaju poteškoće u jezičkom , kognitivnom, motoričkom i psiho-socijalnom razvoju   prije  upisa u školu.


Read more...
zlatna

SVEČANO VEČE DOMA ZDRAVLJA TUZLA: Povodom 90 godina ustanove dodijeljene plakete najzaslužnijim pojedincima i službama

Svečano veče održano je u Hotelu Tuzla uz prisustvo mnogobrojnih gostiju i zvanica.Posebno pažnju privukao je veliki broj gostiju i zvanica iz Republike Srpske posebno iz Domova zdravlja ali i drugih ustanova što je još jedan u nizu dobrih poteza kada je u pitanju dobra saradnja kao i edukacija kadrova iz pomenutih a koju vrše upravo stručni timovi iz Tuzle.


I ove godine na svečanosti su nagrađeni najzaslužniji ljekari i uposlenici ove ustanove. Svečarski ton večeri kojom se proslavljalo 90 godina postojanje najstarijeg doma zdravlja u BiH dali su brojni gosti iz cijele zemlje koji su u Hotelu Tuzla aplauzima, nagradama i cvijećem odali priznanje najboljima među jednakima.

Na prijedlog Komisije za dodjelu plaketa/priznanja, privremeni Upravni odbor ustanove odlučio je da plaketu doktora godine dobije prim. dr. Šemsa Alajbegović, specijalista opšte medicine i porodični ljekar u Službi opšte/porodične medicine.

Enes Osmanović iz Biohemijsko-hematološkog laboratorija pri Službi medicinske dijagnostike proglašen je zdravstvenim tehničarom godine.
Centar za mentalno zdravlje je proglašen za službu odnosno radnu jedinicu godine.

Glasovima svih radnih jedinica ove zdravstvene ustanove odlučeno je da plaketu zaposlenika godine medicinske struke dobije prim. dr. Amela Adžajlić, specijalista ginekologije i akušerstva pri Službi zdravstvene zaštite žena i trudnica.

Istovjetno priznanje, ali u kategoriji nemedicinske struke, dobila je Šuhreta Bošnjić, daktilograf u Službi pravnih, kadrovskih i opštih poslova.
Posebno priznanje, Zlatna plaketa ustanove, koja se dodjeljuje svakih 10 godina, ove godine je uručena direktoru tuzlanskog doma zdravlja prim. dr. Kasimu Brigiću.

Svečano veče nastavljeno je u slavljeničkoj atmosferi onako kako dolikuje da se obilježi jedan značajan jubilej ustanove koja je danas na pijedastalu kada je u pitanju primarna zdravstvena zaštita u BiH.

Read more...
IMG 2288

PONOSNO NOSIMO NJEGOVO IME: Povodom 90 godina tuzlanskog Doma zdravlja otkrivena skulptura „Dr Mustafa Šehović“

Javna zdravstveno-nastavna ustanova Dom zdravlja sa poliklinikom „Dr. Mustafa Šehović" u povodu 90 godina svoga postojanja odužila se čovjeku čije ime ponosno nosi od 2006. godine. Ispred ustanove od prije par dana nalazi skulptura prof. dr. Mustafe Šehovića koji je dao nemjerljiv doprinos razvoju zdravstva u našem grad.


„Skulptura je urađena na osnovu gipsanog modela koji je 1949. godine nastao u Brčkom. Dr. Šehović je bio čovjek širokog kruga interesa, a svojim savjesnim radom stekao je ugled i poštovanje kako među kolegama, tako i među narodom", kazao je između ostaloga direktor tuzlanskog doma zdravlja prim. dr. Kasim Brigić.

Prof. dr. Mustafa Šehović, potiče iz činovničke gornjotuzlanske porodice. Nakon završene osnovne škole u Gornjoj Tuzli, gimnazije u Tuzli, Šehović je uspješno u Zagrebu završio studij medicine, a potom i specijalistički ispit iz fiziologije 1955. godine.

IMG 2314

„Moj djed je cijeli svoj život posvetio čovjekoljublju i nadam se da će ovo biti motiv mladim ljudima, naročito ljekarima, da nastave tradiciju poštovanja predhodnih generacija i djela koja su nam oni ostavili jer veliki ljudi ne trebaju biti zaboravljeni", kazala je dr. Šejla Šehović, specijalista kardiologije i unuka velikana tuzlanskog zdravstva.

Skulpturu prof. dr. Šehoviću, koja se nalazi ispred Sportske medicine tuzlanskog Doma zdravlja, svečano su otkrili načelnik Općine Tuzla, primd.dr.Kasim Brigić direktor Doma zdravlja i unuka Šejla.

„Dr. Šehović je ovaj poklon zaslužio kao istaknuti građanin i ljekar. Grad je odlučio da Dom zdravlja nosi ime po dr. Šehoviću i to je veliko priznanje svakom doktoru, a naš grad je sretan što ima dugu i bogatu tradiciju zdravstva", kazao je načelnik Jasmin Imamović.

Prof. dr. Mustafa Šehović je bio istaknut društveni radnik u političkim i kulturnim institucijama, višestruko nagrađivan kao čovjek, ljekar, aktivista i humanista, kako tokom života, tako i posthumno. Volio je fudbal, košarku i ljude, a život je posvetio prenošenju znanja na buduće generacije ljekara o čemu svjedoče brojni publikovani udžbenici i naučni radovi.

Read more...
IMG 1846

CENTAR ZA MENTALNO ZDRAVLJE: „NEMA ZDRAVLJA BEZ MENTALNOG ZDRAVLJA“

Centar za mentalno zdravlje JZNU Doma zdravlja Tuzla, u povodu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10.oktobra), organizira Dane otvorenih vrata za građane u periodu 09.10.-11.10.2013. od 12-15h.

Dana 09.10.2013. je svečano otvorenje novouređenog prostora Centra za mentalno zdravlje čiju je rekonstrukciju finansirala vlada Švicarske.

Planirane su prezentacije udruženja korisnika usluga u oblasti mentalnog zdravlja, u pitanju su predstavnici Udruzenja za pomoć u duševnoj nevolji "Fenix", i Udruzenja za pomoć žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja u ratu Naš glas.

Dana 10.10. 2013. u 13h planirano je zvanicno potpisivanje Protokola o suradnji Centra za mentalno zdravlje sa udruzenjima korisnika (tj. pacijenata), ali i nevladinih organizacija profesionalca (Vive Zene, Snaga žene, Amica Educa i UHD Prijateljcie).
Nakon toga, u 13.:30h je predavanje na temu Svjetskog dana mentalngo zdravlja: "Mentalno zdravlje i osobe starije dobi".

IMG 1850

Read more...