Vijesti

logo

POZIV ZA MEDIJE

Inicijativni odbor Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Tuzlanskog kantona održaće sjednicu Osnivačke skupštine 27. juna 2011. godine (PONEDELJAK) u 18.00 sati u Plavoj sali BKC Tuzla.

Na ovoj sjednici razmatraće se Odluka o osnivanju Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK, usvajaće se niz akata koji su neophodni za njegovo funkcionisanje te izvršiti izbor članova određenih tijela Sindikata.

Cilj ovog Sindikata u budućnosti će biti rješavanje brojnih problema koji su se nagomilali unutar ljekarske struke, a o kojima se mora javno govoriti i pristupiti što hitnijem rješavanju.

Uz navedeno, cilj doktora okupljenih u ovom Sindikatu biće i vrednovanje njihove stručnosti u smislu poboljšanja uslova rada, finansijskih primanja i brojnih neriješenih pitanja koja nikada nisu bila prioritet predhodnog Sindikata.

Iskreno se nadamo da ćete u okviru svojih programskih sadržaja naći prostor za ovu izuzetno važnu društvenu temu.

Read more...
Picture_042

Dom zdravlja Tuzla POZIV

Poštovani,

Okvirom redovnih aktivnosti,danas 21.juna 2011 sa početkom u 13.15 sati u centru za cardipulmonalnu reanimaciju u Domu zdravlja,održat će se stručno predavanje.Tema predavanja je "ADHD,dilema i diskusija"  predavač dr.Mariana Martinašević dječiji neuropshijatar član tima dječije bolnice na Floridi SAD. Vjerujemo da će ovo predavanje izazvati veliku pažnju s obzirom da se radi o izuzetnoj oblasti posebno vezanoj za najmlađu kategoriju stanovništa.

Ured za odnose s javnošću

Read more...
Picture_040

Saopštenje za javnost

Poštovani,

Terenske ambulante porodične/obiteljske medicine ponovo su na meti provalnika.Ambulanta "Bukinje" je tokom proteklog vikenda već sedmi put obijena.Provalnici su odnijeli jedan računar i manju količinu medicinskog inventara.

Dom zdravlja Tuzla po ko zna koji put apeluje na javnost posebno na organe javnog reda i mira da se ovakvim prekršiocima Zakona i počiniteljima krivičnih dijela provale, stane u kraj.Ambulante porodične/obiteljske medicine su javno dobro svih građana Tuzle samim tim počinioci ovih kaznenih dijela čine direktnu štetu građanima ali i sistemu zdravstva kojeg zbog svoje neodgovornosti dovode u situaciju da bude nespreman za hitnu medicinsku intervenciju.

Ovo je problem koji je prisutan godinama posebno kada su u pitanju terenske ambulante.Dom zdravlja kao ustanova nije u stanju sam riješiti i zaštiti ambulante od stalnih provala, jer rješenja koja bi možda bila kompetentna za ovaj vid zaštite su izuzetno skupa.Zbog toga još jednom apelujemo da zajedničkim naporima organa reda,samih građana i nas zaposlenika Doma zdravlja Tuzla te uopće šire zajednice učinimo značajanije korake ka sigurnosti javnih dobara građana Tuzle a u koje spadaju i pomenute Ambulante.

Ured za odnose s javnošću

Read more...

DANI ZDRAVSTVA FEDERACIJE BOSNE I HEREGOVINE

„DANI ZDRAVSTVA FEDERACIJE BOSNE I HEREGOVINE“

pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva u saradnji sa kantonalnim ministartvima zdravstva

Fotogalerija

Tek završeni pokazali su da BiH ima potencijal posebno onaj kadrovski i stručni kada je u pitanju medicna na ovim prostorima.Ukupno 54 učesnika predstavilo se na već pomenutim sajamskim danima zdravstva.Svoje mjesto sa štandovima našle su medicinske ustanove,farmaceutske kuće,zdravstvena osiguranja,klinike,ministarstva i veliki broj izlagača medicinske opreme iz zemlje i inostranstva.

 

Predstavljajući dostignuća u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sa područja našeg kantona predstavio se tuzlanski Dom zdravlja.Kao i obično poučeni iskustvima i savremenim načinima prezetacije nemalo su stizale pohvale za štand ove naše medicinske ustanove koja se zaista i potrudila da kroz veliki broj edukativnih i video sadržaja ponudi sve ono što se radi na prostorima Tuzlanskog kantona kada je u pitanju ovaj segment.

Shodno rečenom posjećenost štanda tuzlanskog Doma zdravlja bila je najveća na ovo m sajmu.Tome je svakako doprinjela i ekipa koja je obavila pripreme,izuzetna komunikacija sa posjetiocima ali i menadžment ustanove koji je dao izuzetno veliku podršku u načinu predstavljanja.Naravno ni onaj stručni dio rukovođen sesijama koje su se državale na sajmu nije zapostavljen.Sesija pod nazivom „Primjeri dobre prakse u Zdravstvu F BIH“ bila je prilika da se predstavi napredak u implementaciji projekta porodične medicine koji je na Tuzlanskom kantonu ubjedljivo najbolji a u ime ustanove to je kroz stručno predavanje sa obiljem podataka uradila doc.dr.Olivera Batić Mujanović.

Treba istaći da su takođe na sesijama  poput konferencije „Mentalno zdravlje za sve:Nova era,novi izazovi“ takođe kao kooautori u projektima učestvovali ljekari i sestretuzlanskog doma zdravlja.

Ocijena predstavljanja Doma zdravlja Tuzla bila je zaista visoka i obaveza da se na narednim nekim sličnim manifestacijama ova ustanova predstavi još kvalitetnije a što vjerujemo neće biti problem.

Fotogalerija 

Read more...
IMG_1019

Dvanaeste sportske igre zdravstvenih radnika Tuzlanskog kantona

Dvanaeste sportske igre zdravstvenih radnika Tuzlanskog kantona,održane su od 20 do 22 maja 2011 u Neumu na sportskim terenima Hotela "Zenit".Organizator igara bio je tuzlanski Dom zdravlja uz pokroviteljstvo Vlade TK-a i Općine Tuzla.Ukupno 800 sportista takmičilo se u 12 disciplina i to malom nogometu,odbojci za muškrace i žene kao i odbojci na pijesku,stonom tenisu,rukometu,streljaštvu,prvoj pomoći,šahu te u navlačenju konopa takođe u ženskoj i muškoj konkurenciji.Ukupan pobjednik igara je Dom zdravlja sa Poliklinikom "Dr Mustafa Šehović".

Ove igre ostat će upamćene kao najveće dosada po broju učesnika kao i ustanova njih 23.Ovome treba dodati i gostovanje domova zdravlja iz Odžaka,Orašja i Mostara te Podgorice Crna Gora kao i prvo učešće jedne farmaceutske kompanije "ZADE" iz Lukavca.

  1. Dom zdravlja sa Poliklinikom "Dr Mustafa Šehović" Tuzla sa 550 osvojenih bodova
  2. Dom zdravlja Živinice sa 535 osvojenih bodova
  3. Dom zdravlja Odžak sa 445 osvojenih bodova


Organizator narednih sportskih susreta zdravstvenih radnika Tuzlanskog kantona je Dom zdravlja Kalesija.                      

Read more...
logo

MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA

Medicinskim sestrama posvećen je 12. maj svake godine, MEĐUNARODNI DAN SESTRINSTVA. To je prilika da se osvrne na njihov rad i ulogu u njezi bolesnih i u zaštiti zdravih ljudi. Začetnica  modernog sestrinstva je Florence Nightingale, ona je inicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih.Danas,slobodno možemo reći da medicina posebno PRIMARNE nije zamisliva bez medicinskih sestara/tehničara.

Njihov rad se ogleda osim onog praktičnog ponajviše u komunikaciji sa pacijentima i edukaciji posebno o zdravom načinu života.Međutim medicinska sestra je fakultetski obrazovana osoba sa više nego iznimnim znanjem kojim doprinosi načinu rada u medicini. Njihova angažovanost prema bolesnicima/pacijentima je ogrormna posebno ako se podvuče paralela još iz brane istorije nastanka sestrinstva kao med.discipline.


One su danas na prvoj liniji odbrane našeg zdravlja,mi želimo biti zahvalni i u ime kolektiva i menadžmenta Doma zdravlja
Tuzla zahvaliti se svim medicinskim sestrama na humanosti i požrtvovanosti prema poslu koji rade a prije svega koga vole.


Direktor Doma zdravlja Tuzla
Prim dr Kasim Brigić

Read more...

Obavijest korisnicima zdravstvenih usluga Doma zdravlja Tuzla

Zbog tehničkog miješanja nekoliko fiksnih telefonskih linija,korisnici naših zdravstvenih usluga tokom cijelog dana imali su poteškoće da uspostave kontakt sa Službama u ustanovi.Kvar je prijavljen BH Telecomu, kako nam je rečeno teškoće se javljaju na kablovima koji vode od naše ustanove prema centrali telecoma.Ekipe telecoma su na terenu i pokušavaju normalizovati telefonski saobraćaj.Izvinjavamo se korisnicima naših zdravstvenih usluga zbog nemogućnosti uspostave kontakta zbog telefonskih veza koje nisu u našoj nadležnosti.Nadamo se skoroj normalizaciji fiksne telefonije.


Dom zdravlja Tuzla

Read more...
IMG_0408

Medijima

Doktor Rusmir Mesihović,ministar zdravstva u Vladi F BiH u okviru svog službenog boravka Tuzlanskom kantonu,posjetio je i tuzlanski Dom zdravlja.

Ministar Mesihović je u svojoj kratkoj posjeti ovoj ustanovi posebno pohvalio implemetnaciju projekta porodične medicine,ociienivši ga kao najboljim u BiH i izrazivši svoje zadovljstvo postignutim rezultatima.

Takođe nije propustio priliku da istakne stručnost i način organizacije rada ove ustanove istaknuvši pri tom da se radi o najboljoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite na području države.Pored toga ministar Mesihović je dao punu podršku menadžmentu ustanove koji u ovim teškim vremenima izuzetno kvalitetno vodi Dom zdravlja i bez obzira na sve efikasno rješava probleme.

Mesihović je takođe dao bezrezervnu podršku svim budućim projektima Doma zdravlja Tuzla kao i još većem unapređenju i kvalitetu zdravstvenih usluga posebno u segmentu porodične medicine,pritom obećavši da će Federalno ministartsvo zdravstva prepoznati svaki kvalitetan korak i uključiti se sa svojom podrškom.

Prim.dr.Kasim Brigić,direktor Doma zdravlja i prim.dr.Suad Bijedić pomoćnik direktora za medicinska pitanja zahvalili su se ministru na posjeti kao i na izrečenim riječima pohvale i podrške jer to znači puno kao znak prepoznatljivosti dobrog rada, kako menadžmentu tako i zaposlenicima bez kojih sve to nebi bilo kvalitetno odrađeno.Oni su naglasili da je ova ustanove spremna na sve izazove kada je u pitanju razvoj primarne zdravstvene zaštite a u skladu za Zakonima o njoj ali i za sve namjenske projekte Federalnog ministarstva zdravstva.

Ured za odnose s javnošću

Read more...
Picture_221

PRIMARIJUSI DOMA ZDRAVLJA TUZLA”

Počasni naziv primarijus koji se dodjeljuje kao priznanje za dugogodišnji uspješan rad i posebne rezultate postignute na zaštiti zdravlja stanovništva i razvoju zdravstva odlukom Ministarstva zdravstva Federacije BiH dodjeljen je i ljekarima Javne zdravstvene ustanove Doma zdravlja sa Poliklinikom "Dr Mustafa Šehović" Tuzla.

Svoj dugogodišnji rad,iskustvo koje su prenosili i drugima vanjem Primarijusa krunisali su : dr.Adisa Fakić,dr.Senada Selmanović,dr.Olivera Batić Mujanović,dr.Enisa Ramić i dr.Damir Fazlić.

Bio je to izuzetan povod da se za ljekare organizuje prijem kod direktora ustanove.Prim.dr.Kasim Brigić direktor ustanove i Prim.dr.Suad Bijedić direktor za medicinska pitanja,istakli su svoje zadovoljstvo dosadašnjim radom ovih ljekara pri tome naglašavajući da je zvanje Primarijus imalo prostora da se dodijeli i ranije.Vaša stručnost,aktivnost,stalna edukacija i posebno usavršavanje i uvođenje novina iz oblasti u kojima radite,više nego dovoljno kazuju o Vašoj stručnosti čime je zadovoljstvo dvostruko veće,istaknuto je.

Rečeno je i da stalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i aktivnostima usmjerenim posbeno na primarnu zdravstvenu zaštitu daje posebnu dozu prepoznatljivosti kvaliteta rada i razvoja u posebnim segmentima  a što je svojevremeno ocijeniom AKAZ (agencija za kvalitet u zdravstvu) dajući najviše ocijene.

Svi su bili jedinstveni u ocijeni da je dobijanje zvanja Primarijus ove godine za 5 ljekara Doma zdravlja,podstrek više ali i obaveza daljnjeg rada i održanja kvaliteta zdravstvenih usluga.

Na kraju Prim.dr.Kasim Brigić i Prim.dr.Suad Bijedić uz ponovne čestitke kazali su da je značaj Primarijata tim veći što se zna u kakvom vremenu se postižu pozitivni rezultati još jednom naglasivši podršku svim ljekarima koji teže ka usavršavanju i edukaciji a što uvijek ima za pozitivan ishod.


Ured za odnose s javnošću

Read more...
logo

Sugrađanim​a u povodu 07.aprila Svjetskog dana zdravlja

Povodom 07.aprila SVJETSKOG DANA ZDRAVLJA,menadžment i uposlenici tuzlanskog Doma zdravlja prije svega žele poručiti svijm korisnicima zdravstvenih usluga u našoj ustanovi,dobro zdravlje i dug život.Kao i sve ove godine kao najstarija ustanova primarne zdravstvene zaštite mi ćemo se maksimalno truditi da sve Vaše zdravstvene tegobe preduprijedimo ali i izliječimo u skladu sa principima primarne zdravstvene zaštite i onoliko koliko nam to trenutni momenat u kome živimo,dozvoljava.

Naša ustanova se svake godine trudi da nabavi što savremeniju medicinsku dijagnostiku kako bi bili ukorak s vremenom i time omogućili Vama pacijentima da što lakše zajedno sa nama prođete sve potrebno kako bismo Vaše zdravlje doveli na zavidan nivo.Mi ćemo Vam uvijek stojati na raspolaganju,ali isto tako se nadamo da smo dosada održavajući niz predavanja uspijeli da apelujemo na Vašu svjest u smislu prijeko potrebne edukacije kada je u pitanju zdrav život a samim tim i prevencija protiv oboljenja na koju Vi itekako možete uticati.To nam je oduvijek bio primarni cilj i rezultati govore da smo zajedno u tome sve bolji.


Mi ćemo uvijek brinuti o Vašem zdravlju i takđe i Vama i svim medicinskim radnicima želimo čestitati ovaj dan.Onaj je veliki možda i kao značajan praznik jer ZDRAVLJE ČOVJEKA je najveće bogatstvo posebno kada se o njemu zajednički brinu pacijenti kroz prevenciju a mi medicinski radnici kroz Vašu edukaciju ali i samo liječenje oboljena za koje želimo da ih ako ništa od današnjeg dana bude što manje.

Uposlenici i Menadžment Doma zdravlja Tuzla

Read more...