Vijesti

unnamed

CENTAR ZA MENTALNO ZDRAVLJE-AKTIVNOSTI U MJESNIM ZAJEDNICAMA

Uposlenici CMZ-a Tuzla, Magistar socijalnog rada OsmanoviĆ Nedim i med.tehničar AJšić Nedim, okupacioni terapeut su nedavno održali edukativno predavanje na temu "Mentalno zdravlje i osobe treće životne dobi", u mjesnoj zajednici Dragunja, u dogovoru sa Inicijativnom grupom "Aktivno starenje.

Inicijativna grupa aktivno starenje je podržana od strane Švajcarskog crvenog križa, te su kroz svoj rad osjetili potrebu za edukacijom od strane stručnjaka iz CMZ-a kako bi mogli pomoći i sebi i drugim članovima grupe odnosno mjesne zajednice Dragunja.

Edukaciji je prisustvovalo oko 40 stanovnika navedene mjesne zajednice, i članova inicijativne grupe Aktivno starenje.Dogovoreni su dalji koraci u cilju kontinuirane edukacije članova ove grupe kao i stanovnika navedene mjesne zajednice.

Read more...
IMG 0156

SVEČANA CEREMONIJA DODIJELE PLAKETA NAJZASLUŽNIJIM POJEDINCIMA I ODJELJENJIMA POVODOM 95.GODIŠNJICE TUZLANSKOG DOMA ZDRAVLJA

Najstarija, a ujedno i vodeća ustanova primarne zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini, tuzlanski Dom zdravlja obilježio je svoj 95. rođendan. Tim povodom organizovana je svečanost na kojoj su dodijeljenje plakete pojedincima i odjeljenjima te dodijela jubilarne, najvećeg priznanja Doma zdravlja Zlatne plakete.

Plaketa služba godine pripala je odjeljenju za kožno venerične bolesti, radnikom godine proglašen je Fuad H.Ibrišević iz Službe za ekonomsko-finansijske poslove. Plaketa zdravstveni tehničar godine uručena je Rašidu Milkuniću iz Službe higijensko-epidemiološke zdravstvene zaštite. Doktoricom godine proglašena je prim.dr.Amela Adžajlić, spec.ginekologije i akušerstva. Najveće priznanje Doma zdravlja koje se dodijeljuje svakih 5 godina ZLATNA PLAKETA, pripala je prim.dr.Suadu Bijediću, spec.urgentne medicine, a ujedno i direktor ustanove. Plaketu je uručio Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.

Pristnima su se ukratko obratili prim.dr.Suad Bijedić, direktor Doma zdravlja i Gradonačelnik Jasmin Imamović. Svojim prisustvom ovaj izuzetan događaj uveličali su i Predsjedavajući Gradskog vijeća Tuzla, Aleksandar Vujadinović, Načelnik Neuma, Živko Matuško, Direktor Agencije za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu FBiH, Ahmed Novo, direktor Doma zdravlja Podgorica, doc.dr.Nebojša Kavarić sa saradnicima, gospodin Mensur Alić, vlasnik kompanije „Memprom“ Gornja Tuzla i gospodin Ivan Lakić, direktor Hotela „Zenit“ Neum. 

 

Read more...
IMG 0088

OBILJEŽAVANJE 95.GODIŠNJICE DOMA ZDRAVLJA TUZLA

Podovodom dvodnevnog obilježavanja 95.godišnjice Doma zdravlja Tuzla,delegacija ustanove položila je cvijeće na Slanoj Banji i Kapiji.Takođe upriličen je i tradicionalni prijem penzionera Doma zdravlja i to u JU „Dom Penzionera“ Tuzla.

Bila je to prilika da nekadašnji i sadašnji zaposlenici odjeljenja/Službi evociraju one lijepe uspomene koje su prethodile svemu onome što se danas dešava a to je i službeno potvrda i najstarijem i najboljem institucionalnom radu jedne zdravstvene ustanove na primarnom nivou u državi BiH. Samim tim prilika više da se sviu raduju.Penzionere ustanove već 13.godinu zaredom,na prijemu dočekali su prim.dr.Suad Bijedić,direktor ustanove,prof.dr.Samir Mačković,pomoćnik direktora za medicinska pitanja i dipl.med.teh.Almir Avidić,glavni medicinar ustanove nastavljujući tradiciju kao i nihovi prethodnici.

Okvirom obilježavanja i sekcija ORGANIZACIJE DEMOBILISANIH BORACA ustanove posjetila je porodice poginulih boraca i šehida.Porodice Arnaut i Huseinefendic.Delegacija nije krila zadovoljstvo što je kćerka Begajeta iz porodice Huseinefendić već 4.godina medicine.Delegacija ustanove je u povodu 95.godišnjice predala poklon pakete i novčanu jednokratnu pomoć od 100 KM.

Takođe u okviru obilježavanja 95.godišnjice upriličena je predaja diploma u Domu zdravlja Tuzla i to 27.generaciji ljekara/doktora koji su pohađali izuzetno visoko stručnu školu ultrazvuka abdomena a u organizaciji Doma zdravlja Tuzla i Ljekarske komore Tuzlanskog Kantona a pod budnim okom i stručnošću prof.dr.med.sc.Slavice Beneš Mirić. 

 

Read more...
IMG 0004

OBILJEŽEN 16.OKTOBAR EVROPSKI DAN POKRETANJA SRCA „NAŠE RUKE MOGU SPASITI NEČIJI ŽIVOT“

Organizator ove izuzetne prezentacije bila je Služba hitne medicinske pomoći a ujedno se radi o jednom od događaja vezanim i za obilježavanje 95.godišnjice Doma zdravlja Tuzla.

Prezentacije izvodjenja kardiopulmoalne reanimacije-oživljavanja,izazvale su veliku pažnju kako kod učenika u osnovnim i srednjim školama tako i u javnosti odnosno na glavnom Gradskom trgu.Svjesnost učenika podignuta je na visok nivo posebno kada se zna da su u školama a nakon obuke u Službi hitne medicinske pomoći,prezentacije radili nastavnici koji su osim učenicima prezentirali svoje znanje i kolegama.

Bilo je zanimljivo gdje su na istovjetan način na Gradskom trgu svoje znanje pokazali pripadnici profesionalne vatrogasne brigade Tuzla i pripadnici MUP-a TK-a.Ovakav vid prezentacije je privuako i veći broja sugrađana što onih koji su zainteresovano posmatrali do onih koji su se i dirketno uključili kako bi stekli nova znanja.

Na ovaj način se željelo ukazati na značaj ranog započinjanja (kardio pulmonalne reanimacije-oživljavanja),od strane medicinskih laika,i time spriječiti ishemijsko oštećenje mozga.Ukoliko niko ne započne mjere oživaljavanja,nakon 3-5 minuta od nastanka srčanog zastoja,nastaju teška oštećenja mozga,koja ni nakon ponovnog uspostavljanja srčanog rada,se ne vraćaju u početno stanje.Samo prvaovremeno inetrvencija na načine kao ove daju pacijentu šansu preživljavanja.

Prezentacije su održane u : Osnovnim školama Sjenjak,Pazar i Tušanj,kao i Gimnazijama Ismet Mujezinović i Meša Selimović te srednjoj Ekonomskoj školi.Glavna prezentacija održana ja na Glavnom gradskom trgu.

Read more...
IMG 0123

10.OKTOBAR 2018. – SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA. Tema: „Mladi i mentalno zdravlje u svijetu koji se mijenja“

PROGRAMOM OBILJEŽAVANJA 95.GODIŠNJICE DOMA ZDRAVLJA TUZLA CENTAR ZA MENTALNO ZDRAVLJE JE ORGANIZOVAO OBILJEŽAVANJE

OTVORIMO VRATA CMZ-a ZA MLADE

Tim povodom održana je press konferencija na kojoj su se obratili prim.dr.Zlatko Kalabić,šef centra,Meliha Hrustić,dipl.med.ses.-odgovorna sestra centra,magistar socijalnog rada Nedim Osmanović,dipl.ped.psiholog Jasmina Šahović uz prisustvo prof.dr.Samira Mačkovića,pomoćnika direktora za medicinska pitanja i dipl.medicinskog tehničara Almira Avdića,glavnog medicinara Doma zdravlja Tuzla.

Istaknuto je a i potvrdjena je neupitni važnost provođenja projekata kojima se dodatno potiče svijest o važnosti mentalnog zdravlja među mladima i važnost prepoznavanja potrebe djece i mladih kako bi se njihove interese stavilo na prvo mjesto. Rečeno je i da po sistemu hitnosti treba provoditi projekte zaštite mentalnog zdravlja mladih.

Posebno je naznačeno da su : „Mentalno zdravlje mladih i poremećaji mentalnog zdravlja rastući problem cjelokupnog društva, a da je tome zaista tako svjedoče i poražavajuće brojke prema kojima je suicid 2. uzrok smrtnosti adolescenata u svijetu. Samim Tim navedeno znači da je prijeko potrebna,briga o mentalnom zdravlju mladih kao jedan od prioriteta u radu i djelovanju svih relevantnih institucija u predstojećem periodu“.

Poseban naglasak ovom prilikom stavljen je na to da stručnjaci ističu važnost sistemske edukacije i stručnjaka u sistemu odgoja i obrazovanja iz područja mentalnog zdravlja. Sistemska edukacija je potrebna kako bi djecu i mlade pripremili za život u svijetu u kojem živimo u svim njegovim segmentima,rečeno je.

Ovom prilikom odoržano je i predavanje na temu: „Mentalno zdravlje i mladi u svijetu koji se mijenja“ autora prim.dr.Zlatka Kalabića,šefa centra.Takkođe u okviru obilježavanja dana mentalnog zdravlja održana je i projekcija filma o mentalnom zdravlju „F 41 I ja“ studentskog kluba IPI Akademije Tuzla a nakon je uslijedila panel diskusija,donatorska izložba radova korisnika usluga CMZ-a te obilazak centra i druženje.

Read more...
IMG 0090

OBILJEŽAVANJE 95. godišnjice JAVNE ZDRAVSTVENO-NASTAVNE USTANOVE DOMA ZDRAVLJA „Dr Mustafa Šehović“ Tuzla

Povodom obilježavanja 95. godišnjice Doma zdravlja Tuzla od 1.oktobra je počeo novi dvadesetsedmi ciklus škole ultrazvuka abdomena i trajat će do 26.oktobra 2018 godine
Istim programom obilježavanja predviđen je i novi ciklus deseti po redu,škole ultrazvuka dojke i to od 27.oktobra do 6.novembra 2018 godine.

Škola je u organizaciji JZNU Dom zdravlja "Dr Mustafa Šehović" Tuzla i Ljekarske komore Tuzlanskog kantona a pod mentorstvom prof.dr.med.sc.Slavice Beneš-Mirić, specijaliste radiologije.

 

Read more...
20180903 132451

SANACIJA TROTOARA I CESTE OKO DOMA ZDRAVLJA

Zahvaljujući Upravi Grade Tuzle i gradonačelniku Jasminu Imamoviću obavljena je sanacija oštećenih i dotrajalih dijelova trotuara i ceste oko Doma zdravlja.Vrijedni neimari Cestotehnika su za jedan dan brzo i stručno obavili sve poslove do predranji i na kraju finisirali oštećene dijelove.
Ovom prilikom zahvaljujemo se još jednom gradonačelniku Jasminu Imamoviću na prepoznavanju prioriteta i brzoj intervenciji koja je bila prijeko potrebna.

 

Read more...
IMG 0309

TUZLANSKI DOM ZDRAVLJA PRVI U TUZLANSKOM KANTONU POČEO SA REALIZACIJOM PROJEKTA NOVOG SOFTERA E-KNJIŽICE

Konkretno radi se o novom softveru za provjeru osiguranika u zdravstvenom sistemu.Ovaj projekat jer odobren od Vlade TK preko resoronog ministarstva i na kraju realizacijom od strane Zavoda zdravstvenog osiguranja TK-a  i donjet će milionske uštede s obzirom da je opšte poznato da je već uveden sistem elektronskih uputnica.

Radi se o sistemu koji će pacijentima omogućiti što kraće vrijeme od traženja do završteka zdravstvene usluge.Program je tako koncipiran da se na šalterima doma zdravlja treba imati samo lična karta ili bilo koji drugi dokument sa barcodom i to je sve.Automatski čitač otvara karton osiguranika i pokazuje njegove podatke o njegovom statusu u sistemu zdravstvene zaštite.Samim tim to znači da pacijenti neće morati više nositi zdravstvene kjnižice na ovjeru u Zavod zdravstvenog osiguranja jer će prethodno biti sve regulisano.

Prof.dr Samir Mačković.pomoćnik direktora za medicinska pitanja Doma zdravlja Tuzla zahvalio se Valdi TK i resornim institucijama koje su od danas počele sa realizacijom ovog projekta koji će uveliko olakšati rad i osoblju ali prije svega i pacijentima koji će manje čekati na usluge.

Premijer Vlade TK-a gospodin Jakub Suljkanović,dr.Bahrudin Hadžiefendić,ministar zdravstva u Vladi TK-a i gospodin Mirsad Hodžić direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja TK-a bili su saglasni u jednom a to je da je sve urađeno u okvirima nadležnih isntitucija od strane naših informatičkih inžinjera i da za projekat nije utrošeno praktično ništa.Kako su istakli slično uvođenje u Sarajevskom kantonu koštalo je startno oko 300 hiljada kovertibilnih maraka a efekat nije bio na tom nivou.Obzirom na uštede koje će ostvariti uvođenjem e-knjižice uz već prethodno uvedene elektronske recepte steći se relana osnova za ulaganja u poboljšanje kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga na nivou čitavog kantona,rečeno je!

Ministar Hadžiefendić i Premijer Suljkanović bili su ujedno i prvi kojima je na praktičnom prikazu omogućen uvid u status zdravstvenog osiguranja.

Read more...