Vijesti

poziv

DANAS,”SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA 10.0KTOBAR” OBILJEŽAVA SE I U TUZLI”

Centar za Mentalno zdravlje tuzlanskog Doma zdravlja nosilac je aktivnosti obilježavanja ovog važnog međunarodnog dana.Velika sala Dramar Centra u Tuzli ugostit će 10.oktobra( srijeda) u 14.30 sati veliki broj ljekara specijalista iz ove oblasti kao i gostiju kojima je ovaj projekat od izuzetnog značaja za buduće smjernice u radu.
Rad ovog centra kao i njegovu vodeću ulogu pohvalio je prim.dr.Goran Čerkez ispred federalnog ministarstva zdravstva. 
Ovom prilikom bitće promovisan "Priručnik psihosocijalne intervencije za osobe oboljelje od shizofrenije" grupe autora: Amre Delić,Melihe Hrustić,Nenada Perića i Jasmine Šabović.Važna napomena je da je ovo prvi priručnik te vrste u BiH upravo nastao u tuzlanskom centru koji i nosi projekat uz svesrdnu podršku Federalnog ministarstva zdravstva,Doma zdravlja Tuzla i Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji "Fenix" iz Tuzle.
Publikacija je pripremljena u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BIH koji finansira Švicarska agencija za razvoj i saradnju. 
Read more...
Photo0021

MARŠ MIRA

Picture_002Marš mira- Zeničani stigli u Tuzlu posjetili Tuzlanski Dom zdravlja!
Kolona od dvadeset i jednog Zeničanina već nekoliko dana pješači na putu dugom 290 kilometara kako bi se u nedjelju 8. jula pridružili učesnicima "Marša mira Srebrenica 2012" koji će iz Nezuka krenuti ka Memorijalnom centru Potočari.

Posjetili Tuzlanski Doma zdravlja gdje im je pružena zdravstvena podrška, položili su i cvijeće naTuzlanskoj kapiji i odali počast ubijenima te se odmorili na Panonskim jezerima.

Photo0023Photo0024Svi ljudi u grupi su dobro i zdravo. Pređeni kilometri nisu nimalo utjecali na njihovo zdravlje i na raspoloženje . Ima malo žuljeva, što nije veliki problem. Svi su u stanju da hodaju i da nastave put uz naravno stručne savjete Ljekara i medicinara Službe hitne medicinske pomoći Tuzlanskog Doma zdravlja, koji je svesrdno podržao učesnike marša i pružio im neophodne primarne zdravstvene usluge kao i manje intervencije.
Glavni cilj odvažnih Zeničana je da pješke dođu na dženazu novoidentifkovanim žrtvama genocida u Srebrenici.
Među dvadeset i jednim učesnikom međ ima i srednjoškolaca, ali i penzionera. Najmlađi učesnik ima 14 godina, dok je najstariji učesnik jedan 67-godišnji penzioner.

A.N.

Read more...
Fotografija-0050

POTPISAN MEMORANDUM O SARADNJI ČETIRI DOMA ZDRAVLJA

Direktori i pomoćnici direktora za medicinska pitanja domova zdravlja Tuzla, Zenica, Sarajevo i Mostar svečano su krajkem prethodne sedmice potpisali memorandum o saradnji između edukativnih centara domova zdravlja kojim će se, razmjenom iskustava, znanja i edukacijom doći do jačanja obiteljske/porodične medicine.

Domaćin inače direktor mostarskog Doma zdravlja dr. Davor Pehar je kazao kako će saradnja između edukativnih centara u Mostaru, Tuzli, Zenici i Sarajevu omogućiti bolju povezanost i doprinijeti postizanju boljih rezultata u cjelokupnom sisitemu jačanja porodične/obiteljske medicine.

Fotografija-0052Fotografija-0054Zamjenica federalnog ministra zdravstva dr. Vildana Doder kazala je kako je potpisivanje sporazuma samo 'kruna jednog dugogodišnjeg procesa' i da će se potpisivanjem kroz program obuke samo nastaviti jedan od pravaca reforme obiteljske medicine.Radi se naime o Reformi porodične/obiteljske medicine koja je jedan od prioriteta i namjera je kontinuirano unaprjeđivati oblast porodične/obiteljske medicine kroz program dodatne obuke i kroz proces specijalizacije.

Read more...
IMG_5480

OTVOREN SAVREMENI BLOK CENTRALNE STERILIZACIJE

U cilju modernizacije i praćenja savremenih tokova sterilizacije instrumenata u Službi stomatologije Javne zdravstveno-nastavne ustanove Dom zdravlja "Dr. Mustafa Šehović" u Tuzli osposobljen je novi Blok centralne sterilizacije.Pored poslenika ustanove svečanom otvaranju prisustvivali si i predstavnici Općine Tuzla,Ministarstva zdravstva,Zavoda zdravstvenog osiguranja i Zavoda za javno zdravstvo.

Važno je istaći da je sterilizacija stomatoloških instrumenata u Službi stomatologije do sada bila na zavidnom nivou, a potezom otvaranja sasvim novog i namjenskog bloka ovaj vid sigurnosti zaštite pacijenata, ali i zaposlenika podignut je na još veći nivo.

PIMG_5484IMG_5497rema riječima načelnice Službe stomatologije, prim. dr. Mirjane Duspare, pomenuti blok sastoji se iz četiri dijela. ˝Riječ je o prostoriji za prijem ne sterilnog materijala, vlažna sterilizacija sa autoklavom, odvojeni prostor za suhu sterilizaciju i odvojeni prostor za izdavanje sterilnog materijala. Naš cilj je bio odvojiti čisto od nečistog i samim tim spriječavamo izvor zaraze i kontaminaciju sterilnog materijala˝, istakla je Duspara. Napomenula je i da Služba stomatologije, ali i sve ostale službe i odjeljenja koji djeluju pri tuzlanskom Domu zdravlja, svakodnevno se susreću sa ˝krvavim˝ intervencijama. Samim tim neophodno je sprovoditi specifičnu i opće mjere zaštite.Rečeno iziskuje timski rad i sprovođenje kako opštih tako i specifičnih mjera kao što su:dezinfekcija i nama jako važna - sterilizacija/pranje ruku,nošenje rukavica,maski,zaštitnih naočala.Radujemo se uspiješnom radu ovog odjeljenja a sve u službi zaštite zdravlja naših pacijenata kao i nas samih, dodala je dr Mirjana Duspara.

Inače, Služba stomatologe dnevno ima oko 200 pacijenata, a uposlenici novog bloka radit će u dvije smijene što će dovesti do češće sterilizacije materijala, odnosno instrumenata. Direktor Javne zdravstveno-nastavne ustanove Dom zdravlja "Dr. Mustafa Šehović" u Tuzli, prim.dr. Kasim Brigić istakao je da u današnjem vremenu u kojem vlada besparica, menadžment pomenute ustanove maksimalno se trudi svojim pacijentima pružiti usluge koje su na zavidnom nivou. ˝Težeći ka boljem kvalitetu što podrazumijeva i certificiranje ustanove za viši standard pružanja zdravstvene usluge, mi smo prešli na renoviranje Službe stomatologije. Naša želja je i da uredimo i ostale službe, a sada nam na red dolazi Centar za mentalno zdravlje, zatim Centar za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, te Služba hitne medicinske pomoći˝, nastavio je Brigić. Naglasio je i da će do kraja ove godine biti završen i projekat informatizacije 24 ambulante koje djeluju na području općine Tuzla. Ovakav sistem, između ostalog, sadržavat će elektronsko obrađivanje kartona pacijenata, ali i recepata.

Inače projekat za ovaj prostor u izvedbi gosp.Huseina Dropića donirao je Učenički dom Behram-Begove Medrese uz svesrdnu pomoć prof.Mehmedalije Čandića pomoćnika direktora Medrese.Određeni dio opremanja bloka donirala je i firma "Salemont" a završne radove obavila je tehnička služba Doma zdravlja.

Read more...
Picture_171

NOVI STATUT-NOVO IME-NOVI NAZIV-NOVI ZNAK

najstarije ustanove primarne zdravstvene zaštite u BiH
Odluka i podrška Upravnog odbora nakon što je novi Statut prošao sve zakonske procedure

Sjednicom privremenog Upravnog odbora Doma zdravlja Tuzla,održanoj 07.juna 2012.ova najstarija institucija primarne zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini,napavila je krupne korake.

Donesen je novi statut ustanove koji će prije svega i u skladu sa novim zakonom o zdravstvenoj zaštiti donijeti novine ali i objedinjavanje određenih medicinskih sektora.Od gore navedenog datuma ustanova je statutom uređena kroz nove medicinske discipline,obrazovnom djelatnošću kao i samim nazivom i novim znakom.

JAVNA ZDRAVSTVENO-NASTAVNA USTANOVA DOM ZDRAVLJA "Dr Mustafa Šehović" TUZLA

Picture_003novi je naziv ovog velikog i izuzetno uspiješnog kolektiva primarne zdravstvene zaštite.Kako je ovom prilikom istakla dipl.ecc.Lejla Elezović predsjednica privremenog Upravnog odbora i nije krila svoje zadovoljstvo načinima rada ustanove i menadžmenta,rekavši da je načinjen značajan pomak kako za daljni uspiješan rad tako i za edukaciju i obrazovanje mladih ljudi.Izrečenim su se rukovodili i ostali članovi Upravnog odbora dipl.ecc.Berina Pirić i prim.dr.Dušan Pavlović,dodavši da predstoje obaveze usklađivanja u svim segmentima u skladu sa novim Statutom za koji kako su istakli nema sumnje da će uz postojeći menadžment biti brzo i efikasno riješen.

Read more...
IMG_5119

Donacija Vozila Domu zdravlja Tuzla

Proteklog vikenda Domu zdravlja Tuzla,uručena vrijedna donacija vozila Lada "Niva". Svečana primopredaja obavljenja u ambulanti Kiseljak Tuzla,nosilac projekta ROTARY CLUB "LEDA" TUZLA.-

Prepoznavši značaj vrijednog rada tuzlanskog Doma zdravlja Rotary Club LEDA Tuzla je u saradnji sa ROTARY klubovima iz Austrije i Italije pokrenuo hvale vrijednu akciju.Rezultat je u nedjelju obavljena svečana primopredaja terenskog vozila Lada Niva ambulanti Kiseljak.Nabavka ovog vozila od početka je imala primarni cilj da medicinske ekipe na potezu od Kiseljaka do Husina što brže i kvalittenije stignu do starijih građana ROMSKE nacionalnosti u kućne posjete.Ovim činom ROTARY klub LEDA još jednom pokazao način na koji i kako treba prepoznati potrebe našeg društva u ovom kontekstu posebno zdravstvene zaštite.

Direktoru Doma zdravlja Tuzla,ključeve su uručili nosilac projekta ROTARY klub Leda Tuzla predsjednica Hasiba Razić,Martin Schneller ROTARY klub Spittal Austrija i Alberto Alpago ROTARY club Belluno Italija.

Vrijednost doniranog auta zajednički su prikupili pomenuti ROTARY klubovi a dijelom su učestvovali i građani BiH koji žive i rade u Italiji i Austriji.Izuzetnu atmosferu primopredaje vozila napavili su i gosti koji su stigli iz Italije i Austrije koji nisu krili svoje zadovoljstvo viđenim u našem gradu kao i državi uz posbenu zahvalnost domaćinu ROTARY klubu Leda iz Tuzle.

IMG_5130Šefovi delegacija ROTARY klubova u svom kratkom obraćanju su istakli da će i dalje podržavati ovakve projekte i da je zadovoljstvo biti na ovom mjestu i vidjeti toliko različitosti a koje objedinjene kao krajnji cilj polučuju uspijeh.Rad d zdravlja i zalaganje za podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite u primarnoj zdravstvenoj zaštitipohvaljen je od svih učesnika ovog skupa.

Prim.dr.Kasim Brigić direktor Doma zdravlja Tuzla zahvalio se ovom prilikom na trudu i donaciji,te istakako kako su ovo dobrodošli projekti i načini pomoći.On je istakako da se planira još dosta toga uraditi upravo na rekonstrukciji Ambulante kojoj je i dodjeljeno vozilo a da načelna podrška ROTARY klubova za daljnju saradnju dajre nadu da će to i biti ostvareno.Doktor Brigić posebno se zahvalio ROTARY klubu Leda iz Tuzle i na prethodnoj akciji nabavke vrijedne opreme za UZ dijagnostiku.

IMG_5142Mehmed Mujić profesor i vijećnik zahvalio se u ime svih udruženja ROMA sa našeg područja na domnaciji i načinu na koji se ona odvijala a posebno cilju sa kojim je odrađena.Kao podrpredsjednik svjestke asocijacije ROMA prof.Mujić je istakako da će se ova akcija inicirana od strane ROTARY kluba LEDA iz Tuzle vrlo brzo naći na pijedastalu pohvale Svjetske asocijacije ROMA.

Ovom prilikom razmijenjeni su i prigodni pokloni!

Read more...
IMG_4435

ODRŽANA REDOVNA SJEDNICA STRUČNOG VIJEĆA USTANOVE

Većina sjednica bila je posvećena godišnjem izvještaju Službe za poboljšanje kvaliteta ustanove.Na osnovu prikazanih stručno obrađenih podataka koji su članovima Vijeća predočeni putem prezentacije, ocijenjeno je da je rad u svim segmentima bio iznad prosjeka. Ovdje se radi o posebnim programima vezanim za standarde i kvalitet u zdravstu.Njihovim ispunjavanjem stiču se realni uslovi za sagledavanje stanja u procesu rada,poboljšanja usluga,ispunjavanja obaveza te potreba donošenja novih procedura i programa vezanih za unapređenje usluga prema korisnicima.IMG_4438Kako je istakao prim.dr.Kasim Brigić direktor ustanove sveobuhvatan i nadasve stručan izvještaj sami tim dokaz je rečenog poboljšanja kroz prezentaciju njega samog kao i decidirane stavke u izvještaju.Standardima i kvalitetom u zdravstvu daleko smo ispred drugih kazao je Brigić ujedno pohvalivši rad i trud Službe za poboljšanje kvaliteta.
Read more...
IMG_1653

SLUŽBA HIGIJENSKO EPIDEMIOLOŠKE ZDRAVSTENE ZAŠTITE

LUŽBA HIGIJENSKO EPIDEMIOLOŠKE ZDRAVSTENE ZAŠTITE predviđenim planom i  programom rada a u okviru svojih redovnih aktivnosti od četvrtka 5.aprila 2012 kreće sa izviđanjem stanja  u oblasti dezinsekcije i deratizacije na području Općine Tuzla. Akcija koju će sprovoditi Služba higijensko epidemiološke zdravstvene zaštite Doma zdravlja Tuzla započet će na području MZ "Sjenjak" .Ovakve aktnvnosti Službe su redovan godišnji program na sagledavanju stzanja iz pomenute oblasti kako bi se na vrijeme uočilo stanje i reagovalo na poboljšanje istog ukoliko se za to ukaže potreba.IMG_1702
Read more...
logo

Promocija knjige koronarne bolesti

Utorak 27.marta 2012 u 18.30 Dramar Centar Tuzla (sala za sastanke), održat će se promocija knjige "Prevencija koronarne bolesti srca u porodičnoj medicini".Autorica knjige je dr.sc.Olivera Batić Mujanović,docent,spec.orodične/obiteljske medicine.

 Biti će to izuzetna prilika da se kolege iz struke,gosti kao i drugi posjetioci upoznaju sa ovim izuzetnim stručnim dijelom s aspekta prevencije ali i krozn samu promociju knjige,saznanjima iz prakse.Radi se o stručnoj knjizi koja će uveliko pomoći specijalistima porodične/obiteljske medicine u daljnjem radu a posebno u načinima vođenja pacijenata koji imaju rizikofaktor za kornarne bolesti te pacijenata koji imaju dijagnosticirane koronarne bolesti.

Read more...
IMG_4341

VAŽNOST KONTROLE HIGIJENSKE ISPRAVNOSTI VODE ZA PIĆE

Služba Higijensko epidemiološke zdravstvene zaštite JZU Dom zdravlja Tuzla u okviru obilježavanja 22.marta Svjetskog dana voda od 12 marta pokrenula je akciju kontrole javnih izvora u Općini Tuzla sa primarnim ciljem bakteriološkog pregleda.

Pomenuta služba takođe će organizovati niz stručnih predavanja na temu "VAŽNOST KONTROLE HIGIJENSKE ISPRAVNOSTI VODE ZA PIĆE".Predavači će biti dr.Amerlina Mehičić spec.epidemiolog i Rašid Milkunić dipl.sanitarni inženjer.Tako će i stanovnici Lipnice moći čuti načine i primarni segment kontrole vode na predavanju koje je predviđeno 20.marta sa početkom u 11.00 h u Kući solidarnosti u Gornjoj Lipnici.

Read more...